Duda a Tusk se neshodnou na otázkách právního státu. V bezpečnosti jsou ale na stejné vlně

Polský prezident Andrzej Duda po pondělním jednání s premiérem Donaldem Tuskem uvedl, že se oba politici shodují v tom, že pokud jde o bezpečnost země, existuje pouze jeden směr. O spolupráci v bezpečnostních otázkách hovořil po setkání také šéf vlády Tusk, podle něhož naopak na problematiku právního státu tito dva vrcholní polští politici nahlíží nadále rozdílně. Vyplývá to z jejich prohlášení, o kterých informovala polská média.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk

Polský premiér Donald Tusk | Foto: Aleksandra Szmigiel | Zdroj: Reuters

„Na schůzce s prezidentem jsem řekl, že si nedovedu představit nedostatek spolupráce ve dvou zjevných otázkách,“ uvedl Tusk po jednání s hlavou státu podle serveru stanice TVN 24.

Těmi jsou podle premiéra vnější bezpečnost Polska - tedy mezinárodní politika včetně ruské války na Ukrajině, a vnitřní bezpečnost země. „Jsem připraven spolupracovat s každým. Také s dnešní opozicí,“ dodal.

‚Tohle je Polsko, a ne Tuskoland!‘ Desítky tisíc lidí se ve Varšavě sešly na demonstraci proti nové vládě

Číst článek

Součástí nynější opozice je i dříve vládní národněkonzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), za jejíhož spojence je Duda považován. Prezident podle agentury PAP po setkání prohlásil, že s Tuskem vedle mezinárodní politiky probírali také jeho chystanou cestu na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu, kde chce mimo jiné hovořit o posílení východního křídla NATO.

„Bezpečnost Polska, bezpečnost Polska a ještě jednou bezpečnost Polska - mohu říci, že se s premiérem shodujeme na tom, že je zde pouze jeden směr,“ řekl Duda, který dále prohlásil, že v souvislosti s vnitřní bezpečností země vyzval Tuska, aby „deeskaloval a uklidnil situaci a jednal výhradně v mezích a na základě zákona“.

Podle stanice TVN 24 se rozhovor týkal i současné situace v prokuratuře a případu politiků PiS Mariusze Kamińského, který v předchozí vládě působil jako ministr vnitra, a jeho někdejšího náměstka Macieje Wonsika.

Nedávno je soud pravomocně poslal do vězení za zneužití pravomocí za jejich působení v čele protikorupční agentury a policie je zatkla přímo v prezidentském paláci. Duda dvojici už před lety - po nepravomocném rozsudku - omilostnil. Minulý týden zahájil nové řízení o udělení milosti.

V případě polské prokuratury jde o to, že ministr spravedlnosti a generální prokurátor Adam Bodnar minulý týden odvolal šéfa nejvyššího státního zastupitelství, který se podle ministra dostal do úřadu v rozporu s předpisy.

„Odvolání šéfa nejvyššího státního zastupitelství je možné jedině po konzultaci premiéra s prezidentem ... a vyžaduje prezidentův písemný souhlas,“ řekl v pondělí Duda po schůzce s Tuskem.

Barského odvolat nemůžete

Polský ústavní soud ale v pondělí vzkázal ministru spravedlnosti a generálnímu prokurátorovi v jedné osobě, že nemůže odvolat šéfa nejvyššího státního zastupitelství. Informovaly o tom agentury PAP a Reuters. Ústavní soud je podle kritiků zpolitizovaný a nakloněný bývalé vládní a nyní opoziční straně PiS.

„Ústavní soud vydal předběžné rozhodnutí, v němž nařídil generálnímu prokurátorovi a všem orgánům veřejné moci, aby se zdržely jakýchkoliv kroků, které by bránily Dariuszovi Barskému ve výkonu funkce státního prokurátora,“ uvedl tribunál, jenž zároveň informoval, že pozastavil ministrovo rozhodnutí jmenovat úřadujícím šéfem nejvyššího státního zastupitelství Jacka Bilewicze.

Bodnar jako důvod pro odvolání Barského uvedl že se do úřadu dostal v březnu 2022 v rozporu s tehdy platnými předpisy, podle kterých tuto funkci nemůže zastávat někdo, kdo už byl penzionován. Polská média o Barském psala jako o člověku blízkém Zbigniewu Ziobrovi, ministrovi spravedlnosti z dob vlády PiS, a také předsedovi této národněkonzervativní strany Jaroslawu Kaczyńskému.

26:14

Nová polská vláda bude narážet na prezidenta Dudu, může to vést i k jejímu pádu, míní politolog

Číst článek

Bodnarovo rozhodnutí dříve během dne kritizoval šéf prezidentovy kanceláře Marcin Mastalerek, který je jeho kroky označil za protiprávní. Duda požádal ústavní soud, aby vyřešil tento „kompetenční spor“ mezi ním a vládou. Premiér Donald Tusk naopak řekl, že Bodnar má jeho plnou podporu v jeho snaze o to, aby se prokuratura stala nezávislou.

Podle kritiků byly ústavní soud i nejvyšší státní zastupitelství během vlády PiS v letech 2015 až 2023 zpolitizovány, podotkl PAP. Podle některých členů současného kabinetu získal Barski zvláštní pravomoci v posledním roce vlády PiS, aby mohl bránit stíhání provinění politiků této strany.

Reuters připomněl, že během vlády PiS si někteří prokurátoři stěžovali, že čelí nepatřičnému politickému vlivu. Ti, kteří jednali podle přání strany, byli povyšováni, odpůrci PiS poukazovali na to, že jsou trestáni.

V případě ústavního soudu obě agentury upozorňují, že čelí obviněním ze zpolitizování během vlády PiS. PAP připomíná, že se skládá převážně ze soudců jmenovaných PiS, a Reuters, že Kaczyński označil předsedkyni tribunálu Juliu Przylembskou za svou „blízkou přítelkyni“.

Reuters spor kolem Barského označuje za dosud poslední bitvu, která vzplála mezi novou vládou vedenou Tuskem a spojenci staré administrativy PiS včetně prezidenta Dudy. Pře poukazuje na problémy, jimž kabinet čelí při provádění změn potřebných k získání finančních prostředků z Evropské unie.

Podle kritiků reformy PiS zvýšily politický vliv na soudy a Brusel kvůli obavám o dodržování zásad právního státu zmrazil miliardy eur určené pro Polsko. Tuskova vláda slíbila provést změny a finance odblokovat, ale komplikuje to skutečnost, že Duda je spojencem PiS a stoupenci této strany zastávají vlivné pozice v soudech a regulačních orgánech, podotkl Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme