Vězeň předstírající schizofrenii. Kdo byl otec polské nezávislosti Józef Pilsudski?

Polsko slaví sto let obnovení své nezávislosti. Vzniklo zároveň s koncem první světové války 11. listopadu 1918. Na mapě Evropy tehdy neexistovalo. O jeho území se dělily tři státy. Rusko, Německo a Rakousko-Uhersko. Varšava ležela v ruském záboru. Když Rusko podepsalo na jaře 1918 separátní mír s Němci a Rakušany, ocitla se v Německu.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní postavou obnovení polské státnosti se stal pozdější autoritářský vládce země, maršálek Józef Pilsudski

Hlavní postavou obnovení polské státnosti se stal pozdější autoritářský vládce země, maršálek Józef Pilsudski | Foto: Pavel Novák

Potom, co 11. listopadu podepsala i tato země se státy Dohody příměří ve francouzském Compiégne, mohlo vzniknout i Polsko. Jeden z otců nezávislého Polska Józef Pilsudski se dostal z vězení, když simuloval schizofrenii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polsko slaví tento týden sto let obnovení své nezávislosti. Poslechněte si reportáž o Józefu Pilsudském od Pavla Nováka

Varšavská citadela

S historikem a ředitelem Muzea nezávislosti Janem Engelgardem se reportér Radiožurnálu sešel na bývalé varšavské citadele, kde ruská carská správa držela a také popravovala politické vězně. Ve zdejších celách pobývali i dva ze tří hlavních strůjců polské nezávislosti. Pozdější vojenský vůdce a premiér Polska Józef Pilsudski a diplomat, který zastupoval Polsko na pařížské mírové konferenci Roman Dmowski.

Třetí otec nezávislého Polska – hudební skladatel a pozdější ministr zahraničí  Ignacy Jan Paderewski - koncertoval a tvořil v exilu, ve vězení tedy neskončil.

Polsko vyhlásilo na pondělí mimořádný svátek. Všechny obchody zůstanou zavřené

Číst článek

V citadele strávil Józef Pilsudski podle Jana Engelgarda asi 4 až 5 měsíců. Ven se dostal, protože simuloval schizofrenii. Převezli ho na psychiatrii do Petrohradu. Odtamtud utekl. Triumfálně se vrátil těsně před koncem první světové války.

„Vystoupil z vlaku v centru Varšavy 10. listopadu 1918, když ho Němci pustili z vězení v Magdeburku. Regentská rada, která tehdy Německem ovládané Polsko spravovala, předala 11. listopadu vojenskou moc do rukou právě Pilsudského,“ popisoval historik Engelgard

Engelgard upozornil, že 11. listopad je státním svátkem nezávislosti Polska až od poloviny 30. let 20. století. Těžko se totiž hledalo konkrétní datum, které by znamenalo vznik Polska. Volba padla na den pověření velení branné moci Pilsudskému. Z toho se pak stal národní hrdina.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme