Politici zkusí posunout klimatická jednání v Kodani k cíli

V dánské Kodani začíná druhý týden klimatické konference, na který míří řada politiků. Měli by pokročit v klíčových otázkách - například jestli se zavážou omezit vypouštění oxidu uhličitého i bohatší rozvojové země jako Čína, a kdo komu bude přispívat na adaptace výkyvům podnebí. Nejen to je ale překážkou v nalezení shody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatická konference v Kodani

Klimatická konference v Kodani | Foto: Zp

Jednání komplikuje diskuze o právní formě připravované kodaňské dohody. Rozvojové země totiž požadují prodloužení Kjótského protokolu a pro státy, které ho nepodepsaly zvláštní úmluvu. Proti tomu se ale ostře staví země Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Davida Koubka o jednáních nad právní formou

Jak Českému rozhlasu vysvětlila Kateřina Konečná z české delegaci v Kodani, tak nevyváženost spočívá v tom, že pod Kjótským protokolem by to bylo pro země právně závazné, kdežto pod úmluvou je to politické rozhodnutí, které nemá úplně stejnou váhu. V takovém případě by závazek nebyl vymahatelný například u Spojených států, které ke Kjótskému protokolu nikdy nepřistoupily.

Po týdnu jednání se předsedající Dánové rozhodli pro jednání v zákulisí. Ve volném dni se tak neformálně sešlo 90 ministrů životního prostředí. Stanoviska expertních delegací však nakonec nijak nesblížili. Shodli se pouze na tom, že času je málo.

Bohaté i chudé státy musí tedy nadále hledat schodu na tom, o kolik se omezí emise, jak si toto břemeno státy rozdělí a jak zaplatit škody, které globální oteplování na Zemi už páchá. Pojistkou jednání budou klíčové postavy jako americký prezident nebo premiéři Číny a Indie, kteří na summit dorazí koncem týdne.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme