Poláci opatrně sledují německá povolební jednání
V Polsku velmi sledují vývoj u německých sousedů. Většina politiků i politologů si klade otázku, co Polsku přinese velká koalice sociálních demokratů a křesťanské pravice, jaká bude Angela Merkelová coby předsedkyně spolkové vlády. Reakce jsou zatím převážně opatrné.
Po staletí problematické i otevřeně nepřátelské polsko-německé vztahy se v minulém desetiletí díky mimořádnému úsilí z obou stran podařilo pozvednout na nebývale dobrou úroveň. V poslední době je ale znovu kalí otázka německých vysídlenců, kterou aktualizoval projekt berlínského Centra proti vyhánění. Většina Poláků, jejichž zemi Němci a Rusové zpustošili a obyvatelstvo zotročili, to považuje za provokaci. Část politologů se přesto na Angelu Merkelovou dívá s určitou nadějí.
"Zaujala měkké stanovisko v otázce vysídlenců, je kategoricky proti jejich majetkovým požadavkům a podobně jako Gerhard Schröder prohlašuje, že německá vláda nebude tyto požadavky podporovat u soudů," říká Eugeniusz Smolar, předseda Centra pro mezinárodní vztahy.
V těchto týdnech se vztahy na ose Varšava - Berlín mírně zhoršily kvůli dohodě o stavbě německo-ruského plynovodu. Potrubí má vést po dně Baltského moře mimo území Polska, které tím přijde o tranzitní poplatky. Varšava to vnímá jako pomstu Moskvy za podporu oranžové revoluce na Ukrajině. Spor o plynovod také narušil dosud převážně pozitivní vidění Evropské unie.
Poláci jsou zklamaní tím, že se komise nepostavila za jejich zájmy a naopak projekt severního plynovodu podpořila. Kde je ona proklamovaná společná zahraniční politika, ptají se Poláci. Politici svým německým kolegům vyčítají, že se s nimi v tak důležité věci jako je plynovod neporadili. Německo podle nich nedodržuje zásady evropské solidarity, přestože Gerhard Schröder i Angela Merkelová slíbili, že při letech do Moskvy budou mít němečtí představitelé mezipřistání ve Varšavě.
Každý kancléř říkal, že bude naslouchat polskému názoru v otázkách východní politiky, ale v praxi to bývalo všelijak, připomíná publicista z týdeníku Politika Adam Krzemiński. Jiní komentátoři upozorňují na to, že nová spolková vláda nebude příliš pevná a nelze očekávat, že kancléřka Merkelová kvůli Polsku rezignuje na dobré vztahy s Moskvou.
"Je to dočasná vláda, která v zahraniční ani domácí politice nebude nic moc měnit. Pokud jde o zájmy Polska: Z Berlínu bude trochu dál do Moskvy než dosud, ale jen o kousek. Nelakujme si to narůžovo," domnívá se publicista týdeníku Wprost Jerzy Marek Nowakowski.
Varšava by chtěla hrát důležitou roli ve východní politice Evropské unie a stěžuje si, že Brusel na to neslyší. Rusko-německé dohody, četnost kontaktů mezi Moskvou, Londýnem a Paříží Poláky utvrzují v názoru, že v Unii budou i nadále hrát prim velké západní země, a ty střední a malé se musí spokojit s tím, co jim spadne se stolu.