Počet obětí výbuchu v dole na Sibiři stoupl na 106
Dvě obrovské tragédie postihly Rusko během čtyřiadvaceti hodin. Zemřelo při nich přes 160 lidí. Včerejší výbuch metanu v dole na Sibiři nepřežilo podle posledních zpráv 106 horníků. Jde o největší podzemní havárii v ruské historii. Další neštěstí se odehrálo dnes nad ránem na jihu Ruska v Krasnodarském kraji. Požár v domově důchodců si vyžádal 62 obětí.
Počet obětí výbuchu v uhelném dole nedaleko města Novokuzněck v Kemerovské oblasti na Sibiři stoupl na 106. 8 lidí zůstává nezvěstných, 93 horníků se z šachty Uljanovskaja podařilo zachránit. Je to největší neštěstí podobného druhu v novodobé historii Ruska. Úřady v oblasti vyhlásily třídenní smutek.
V okamžiku výbuchu pracovalo v dole přes 180 havířů. Zrovna jim končila ranní směna a čekali na střídání svých kolegů. První horníci, kteří se z šachty dostali ven, mluvili o velké tragédii. Záchranář Valerij Korčagyn včera odpoledne hlásil: "Na povrch se nám zatím podařilo vytáhnout 86 horníků, další stovka je ještě v podzemí."
Tomu, že situace je velmi vážná, nasvědčoval také příkaz prezidenta Putina, který okamžitě na místo tragédie vyslal kromě psychologů a záchranářů také ministra pro mimořádné události Sergeje Šojgu. Vladimír Putin má totiž k šachtě Uljanovskaja osobní vztah. V říjnu 2002 byl důl za velkých oslav zprovozněn jako dárek k jeho padesátinám.
"Záchranné práce pokračují, očekáváme další posily, dorazili psychologové, čekají nás krušné hodiny," předpovídal Valerij Korčagyn. Přitom důl Uljanovskaja patří v Rusku k těm nejmodernějším a má i odpovídající bezpečnostní systémy.
Rusko v noci na dnešek také zažilo nejtragičtější požár ve zdravotnických a sociálních zařízeních za poslední roky. V domově důchodců v Krasnodarském kraji začalo hořet v jednu hodinu ráno. Všech 97 obyvatel spalo. 62 z nich tragédii nepřežilo. Většina se udusila hustým dýmem.
Nebýt řady pochybení, nemuselo k tak velkému neštěstí dojít. Místní prokuratura kritizuje zejména pozdní nahlášení požáru, liknavost personálu při evakuaci. Sestry, které byly v domově, například nemohly najít klíč od nouzového východu. Navíc protipožární komise už minulý rok upozorňovala na malý počet hasicích přístrojů v objektu. Nikdo na tyto výtky nereagoval.
Zásadní roli sehrála také vzdálenost nejbližší požární stanice. Do vesničky to měli hasiči přes 50 kilometrů.