Po švédském ANO Lisabonské smlouvě je Česko poslední

Švédský parlament (Riksdag) velkou většinou schválil Lisabonskou smlouvu. Ačkoliv byl jeho konečný souhlas očekávaný, cesta k němu trvala švédským poslancům téměř 12 hodin. Aby smlouva začala platit, musejí dokument přijmout všechny státy Evropské unie. Jedinou členskou zemí, na jejíž parlamentní vyjádření se ještě čeká, je Česká republika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie

Proti Lisabonské smlouvě jsou ve Švédsku jen dvě strany stojící nejvíc nalevo politického spektra - zelení a exkomunisté. Čtyřčlenná pravicová vládní koalice i opoziční sociální demokracie dokument podporují. Přesto se do diskuse přihlásilo 36 poslanců a diskutující tak protáhli schvalování až do pozdních nočních hodin.

Konečný výsledek ale mluví za vše: 243 poslanci hlasovali pro okamžité přijetí Lisabonské smlouvy, 39 jich bylo pro odložení konečného verdiktu o rok, 13 se rozhodování zdrželo a 54 poslanců při hlasování chybělo.

Po švédském přijetí tak ze 27 členů Evropské unie Lisabonskou smlouvu nechválily už jen Česká republika a Irsko. Náš zákonodárný sbor je jediný, který se k dokumentu nevyjádřil. Zatím smlouvu schválily parlamenty 24 zemí.

Celá ratifikace ještě neskončila v sousedním Německu, ačkoli tamní parlament už smlouvu schválil. Její odpůrci totiž podali stížnost k Ústavnímu soudu. Spolkový prezident Horst Köhler tak dokument nemůže podepsat. Stejná situace je i u nás, kde tento orgán posuzuje, jestli je Lisabonská smlouva v souladu s českým právním řádem. Ústavní soud ČR bude o smlouvě rozhodovat 25. listopadu.

České ANO je ale ve Švédsku považované za mnohem pravděpodobnější než to irské. Zhruba 53 procent obyvatel Zeleného ostrova totiž už 12. června v celonárodním referendu smlouvu odmítlo. K tomu, aby celoevropský projekt uspěl, by svůj odpor museli Irové změnit už v blízké budoucnosti.

Česká ratifikace Lisabonské smlouvy by se podle ČSSD měla stihnout do konce roku. To strana považuje za klíčové pro dohodu s ODS během českého předsednictví Evropské unii. Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek v exkluzivním rozhovoru Českému rozhlasu 1 prozradil, že pracovní text dohody mezi ODS a ČSSD už je připravený. Záznam 20 minut Radiožurnálu s Lubomírem Zaorálkem si poslechněte v Rádiu na přání!

Tomáš Sniegoň, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme