‚Tu noc jsme přišli o kus města.‘ Zoo v Krefeldu se otevírá po ničivém požáru v pavilonu opic
Své brány v pátek znovu otevírá zoologická zahrada v německém Krefeldu. O silvestrovské noci tam vyhořel pavilon opic, který zapálily takzvané lampiony štěstí. Při požáru zemřelo přes třicet zvířat. Na místě natáčel zahraniční zpravodaj Radiožurnálu.
„Chodila jsem tam pravidelně, protože tam byli dva mí oblíbenci. Ty dvě staré gorily byly úžasné a často jsem je navštěvovala,“ řekla Monika Hermannsová, která stojí u vchodu před krefeldskou zoologickou zahradou. Okolo malé opičí sochy září stovky svíček, mezi kterými leží dětské kresby, smuteční vzkazy anebo fotky gorilího samce Massy. V pavilonu žil skoro pětačtyřicet let.
Požár pavilonu v německé zoo zabil přes třicet opic a lidoopů. Oheň zřejmě způsobily lampiony
Číst článek
„Byl to můj miláček. Vždycky, když mě spatřil, tak jsme spolu navzájem určitým způsobem komunikovali. Když jsem se o tom neštěstí dozvěděla, tak jsem celý den jen plakala,“ vzpomínala Hermannsová a znovu jí slzí oči. Všechna zvířata znala podle jména a brala je za kamarády.
„Když jsem tu byla poprvé, tak tu byli akorát Boma a Massa. Teprve později přišli další. Pokaždé, když jsem vešla do pavilonu, tak jsem je vždycky po jednom zdravila,“ dodala.
Pieta za uhynulé opice
Tragédie spojila celé čtvrtmilionové město – na pietní vzpomínku dorazil i jeho starosta Frank Meyer.
„Tu noc jsme nepřišli jen o vzácné a cenné druhy zvířat. Přišli jsme taky o kus našeho města. Pavilon opic tu stál od roku 1975, to už je několik generací. Naši občané tu byli poprvé coby děti se školkou nebo s rodiči, a později tam chodili s vlastními dětmi. Některá zvířata jsme znali odmalička a sledovali jsme, jak rostou. Byla to součást naší obce, a místní tragédii hodně prožívají,“ připomněl.
Krefeld. Stovky lidí uctili minutou ticha památku zvířat, která o silvestrovské noci zemřela při požáru místní zoo. Více zítra na @Radiožurnál @Český rozhlas Plus a @iROZHLAS.cz
19:15 – 02. 01. 2020
Výjimkou v tomto ohledu není ani sám starosta.
„Jsem o rok starší než ten pavilon. Návštěva zahrady s prarodiči je jednou z mých nejstarších vzpomínek. Máme odtamtud plno fotek do rodinného alba, a sám jsem tam pak vodil svoje děti. Takže i mě se to hluboce dotýká. Ta noc byl jeden z nejhorších okamžiků, které se v našem městě staly,“ popsal.
Vedení zoologické zahrady se chce nejdřív vyrovnat s neštěstím, společně s radnicí ale věří, že se opice do výběhu zase jednou vrátí. „Hned ráno po požáru jsme se s vedením zoo dohodli, že si k tomu brzy sedneme. A domluvíme se, co bude dál. Nová stavba, alespoň pro teď, nepadá v úvahu, na to už nemáme čas,“ vysvětlil.
V září jsou v Severním Porýní-Vestfálsku obecní volby, a na větší rozhodnutí se tak musí počkat. „Teď jde hlavně o finanční stránku, protože se bavíme o desítkách milionů eur. Zemská vláda nám už přislíbila podporu a taky místní se v tom velmi angažují. Z celého Německa k nám putují dary, takže bude to výzva, ale s takovou vervou to zvládneme,“ uzavírá starosta Meyer.
Lampion v Troji
Podobný lampion, jaký způsobil požár německého pavilonu, se během silvestrovské noci snesl i do výběhu slonice v zoo v pražské Troji.
„Lampion štěstí dnes ráno uvízl na plotě našeho dvora. Stačilo pět metrů a dopadl by na hromadu suchého okusu,“ přetlumočil slova jednoho z ošetřovatelů Martina Kristena ředitel zahrady Miroslav Bobek ve svém facebookovém příspěvku.
Bobek řekl deníku Právo, že se s něčím takovým setkal poprvé. „Je možné, že mě o tom dříve neinformovali a učinili tak až nyní v souvislosti s ohromnou tragédií, která se odehrála u našich sousedů. A to všechno kvůli pitomým lampionům štěstí,“ dodal.