Pestrobarevný betlém vytváří v Polsku celá rodina. Pracuje na něm i několik měsíců
Tradiční betlémy mají napříč zeměmi svá specifika. Ve Vatikánu vystavují jesličky s dřevěnými postavami v životní velikosti, ve francouzské Provenci se zase uchytila tradice miniaturních keramických postaviček. Vyjímečné betlémy mají také v Polsku. Říká se jim „šopky" a jsou hodně barevné.
Betlémy v Polsku vytvářejí jednotlivci, rodiny, třídy školáků nebo kolektivy v závodech často celé měsíce. A třeba historické muzeum v Krakově pak každý rok pořádá jejich soutěž a přehlídku.
Musí ale splňovat dvě základní podmínky. Zaprvé na nich musí být některé význačné krakovské dominanty.
„Tady vidíte věže hlavního krakovského kostela, tedy Mariánského kostela. Jsou pro naše město velmi charakteristické a zná je celé Polsko,“ představuje svůj impozantní přes 1,5 metru vysoký a široký výtvor Marek Markowski.
Typické polské betlémy soutěží každoročně v Krakově, natáčel zpravodaj Vít Pohanka
Po stranách jsou věže Wawelské katedrály, které také bývalému královskému hradu dominují.
V centrální části betléma jsou pak samozřejmě figurky znázorňující svatou rodinu po narození Ježíše Krista. Bez téhle scény by totiž jesličky nebyly jesličkami.
Správný krakovský betlém ale musí obsahovat i nějaký výjev nebo skupinku, která připomíná důležitou světskou událost končícího roku. V roce 2010 nescházely na některých šopkách modely havarovaného letadla. Byla to vzpomínka na smolenskou tragédii, při které v troskách vládního letounu zahynul prezident Lech Kaczynski s manželkou a skoro stovkou čelních politiků a vojenských velitelů.
Letos nebylo nutné připomínat tak traumatické události. Na krakovských betlémech proto dominovaly figurky znázorňující návštěvu papeže Františka, který do města v létě přiletěl na Světové dny mládeže.
„Papež František navštívil Krakov. Součástí betléma je mládež z celého světa. Jsou to postavičky různých barev a vesele mávají papeži Františkovi kapesníčky,“ popisuje Markowski.
„Dělalo nás na tom několik, celá naše rodina, hlavně žena a otec, ale pomáhaly i děti. Skládali jsme se tak na těch několik tisíc hodin, které jsme tomu dohromady zasvětili,“ doplňuje Markowski.
Selfie v chlévě a tři králové na segwaích. Moderní betlém vyjde na 3,5 tisíce
Číst článek
Zdaleka ne všechny šopky jsou ale tak propracované a časově náročné. Na krakovské přehlídce předvádí své mnohem skromnější výtvory i spousta školáků, jako třeba Dorotka z 2. základní školy.
„Dělala jsem ji s kamarádkou Olou asi tři týdny. Tak dvě hodiny každý den,“ popisuje malá školačka Dorotka.
Šopki nejsou jen sváteční vánoční dekorací. Spojují rodiny a přátele při práci na desítky i stovky hodin. To může být pro mnohé lidové tvůrce zjevně hlavní smysl jejich výroby.