Peking zakázal venkovní grilování, chce tak prý bojovat se smogem
V Pekingu uzavřeli přes 500 míst určených ke grilování. Jak tvrdí úřady, snaží se tak bojovat proti zhoršující se smogové situaci v hlavním městě. Grily a bufety, kde se dělá opékané maso, ale ve většině případů patří lidem z muslimské menšiny, takzvaným Ujgurům. Nebudou-li moci péct své tradiční šašliky a chleba, většina z nich přijde o obživu.
Během posledních několika dnů uzavřel Peking všechny venkovní grily, které patřily k restauracím nebo bufetům. Úředníci argumentují, že grilování zhoršuje současné znečištění ovzduší v hlavním městě, a musí být proto zakázáno.
V rámci protismogové kampaně jsou uzavírány také některé staré továrny a cementárny na okraji Pekingu. Ve chvílích opravdové air-pokalypsy, kdy znečištění dosahuje kritických hodnot, úřady také omezují počet aut v ulicích města a podobně. Grilování je ale zakazováno letos poprvé.
Většina restaurací, které mají venkovní grily, jsou podniky, jež vlastní muslimští Ujguři. Tato menšina žije na západu země a její kuchyně je známá právě grilovaným masem na špejli chuar, což je něco jako šašliky, a pečenými plackami.
Někteří tedy dávají zákaz do spojitosti s postihy, které teď Peking vůči této odbojné menšině zavádí. Zhruba před měsícem právě islamisté z provincie Sin-ťiang provedli teroristický útok v centru Pekingu, při kterém zemřelo pět lidí.
O tom, co se děje v čínské provincii Sin-ťiang, se toho moc neví. Některé lidskoprávní organizace hovoří o zhoršování tamní situace. Peking systematicky pokračuje v jakémsi protiujgurském boji.
Zakazuje nošení šátků a hidžábu, které jsou pro muslimky typické, nově omezuje i aktivity ujgurských bloggerů a teď zakazuje i grilování, tedy ujgurské restaurace v Pekingu. Ujgurové jsou vždy těmi prvními, na které se Peking zaměří, obzvláště v tomto období pokračujícího napětí útoků.