Pakt Ruska s KLDR měl rozvířit mezinárodní vody. Vrátí nás to do dob studené války, říká koreanista

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v Severní Koreji se svým protějškem Kim Čong-unem smlouvu, ve které si Rusko a KLDR slibují vzájemnou pomoc v případě napadení. „Hlavním cílem ale je přidělat další starosti Západu. USA budou muset chtě nechtě reagovat,“ říká koreanista Jaromír Chlada v pořadu Interview Plus. Je formálně obranný pakt ve skutečnosti hrozbou pro globální rozložení sil? A pošle Kim vojáky na Ukrajinu výměnou za rakety?

Interview Plus Pchjongjang/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Kim Čong-un

Pro obě strany jde o výhodné přátelství, míní koreanista Jaromír Chlada | Foto: Kremlin Press Office | Zdroj: Reuters

Vladimiru Putinovi se v Pchjongjangu dostalo velkolepého přijetí. Z pompéznosti přivítání zahraniční delegace se dá usuzovat, že pro hlavu Severní Koreje Kim Čong-una šlo o událost nejvyšší důležitosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je koreanista Jaromír Chlada

„Svědčí o tom i výsledek setkání, pakt o vzájemné obraně, který je pro Severní Koreu naprosto zásadní. Teprve příští týdny a měsíce ale ukážou, jak moc to změní situaci na Korejském poloostrově,“ uvažuje koreanista Jaromír Chlada a potvrzuje, že organizování masových akcí a propaganda je něco, v čem Severokorejci naprosto vynikají.

„Velikánské portréty vůdců, jízda v otevřeném voze, společné krmení zvířat jsou pro nás už historie, ne však pro Severní Koreu.“ 

Je evidentní, že Kim Čong-un si na přivítání dal velmi záležet. Vedle toho, že šlo o představení pro domácí publikum, které se prezentovalo tak, že Kim Čong-un jedná na nejvyšší úrovni s jadernou mocností, míří dosah setkání i ven,“ vysvětluje koreanista.

Další bolest pro Západ

Podle všeho totiž šlo hlavně o snahu Vladimira Putina rozvířit mezinárodní vody. „Byl to záměr v reakci na situaci na Ukrajině. Vladimir Putin teď provedl tah, který Spojené státy budou muset řešit, ať budou chtít, nebo ne. Navíc ho to nestálo vůbec žádné prostředky ani úsilí.“

22:56

Putin a podpora KLDR? Jazýčkem na vahách tady bude Čína, myslí si bývalý americký velvyslanec v Rusku

Číst článek

K současnému sblížení totiž využil toho, že se vztahy KLDR a Ruska dlouhodobě  narovnávají. „Vladimir Putin od svého nástupu krok za krokem normalizoval vztahy se Severní Koreou,“ vysvětluje Chlada.

Dal do pořádku společnou hranici, navázal silniční a železniční spojení, odpustil Severní Koreji dluh z doby Sovětského svazu a část dluhu vrátil KLDR v rámci investic a ekonomického rozvoje. Všechny tyto kroky teď vrcholí tím, že Vladimir Putin Severní Koreu znovu zapojuje do sféry vlivu.“

O cíleně budovaném vazalství ale podle koreanisty nemůže být řeč. „Doby, kdy Sovětský svaz řídil vývoj na území Severní Koreje, jsou už pryč. Pokud má někdo nějaký zásadní ekonomický vliv na Severní Koreu, tak je to Čína, která je jejím největším obchodním partnerem. Ze strany Ruska jde ale o korektní vztahy.“

Oboustranně výhodné

Pro obě strany jde navíc o výhodné přátelství. Rusko získalo velké množství dělostřeleckých granátů, kterých se mu nedostávalo na ukrajinském bojišti. Severní Korea může na oplátku získat technologie a moderní vybavení a rozvíjet nejenom raketový a jaderný program, ale zejména výrobu ponorek. Dodatky ke smlouvě ale samozřejmě známy nejsou.

Zřejmé podle Chlady nicméně je, že podepsáním paktu Severní Korea získává ochranu před případným jaderným napadením ze strany USA a přístup ke komponentům, kterými kvůli mezinárodním sankcím dlouhodobě nedisponuje.

Rusko s KLDR si slíbily vojenskou pomoc ve válce. ‚Autoritářské mocnosti se sbližují,‘ řekl Stoltenberg

Číst článek

„Zřejmě by šlo o vysoce přesnou satelitní anebo zaměřovací technologii, kterou by KLDR využila k rozvoji mezikontinentální jaderné střely. Ta je spolu s ponorkami schopnými nést jaderné hlavice pro USA největším strašákem.“

Nebezpečí je podle koreanisty zejména pro Spojené státy tak velké, že to zákonitě povede ke změnám v nastavení sil v regionu.

„Spojené státy bezesporu zintenzivní spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což v kombinaci s konzervativní jihokorejskou vládou, která je sama o sobě dost nepřátelská vůči Severní Koreji, povede k tomu, že se do značné míry navrátíme do dob studené války,“ uzavírá.

Jakou roli hraje ve sbližování Ruska a KLDR Čína? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus výše.

Jan Bumba, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme