Pákistánci prý nemají s útoky v Egyptě nic společného
Krvavý teroristický útok v egyptském Šarm aš-Šajchu nemají údajně na svědomí hledaní Pákistánci. Prohlásil to dnes egyptský velvyslanec v pákistánském Islámábádu Husajn Haridy. Egyptská policie předtím zveřejnila jména pěti Pákistánců, kteří byli přihlášeni v hotelích v Šarm aš-Šajchu v době atentátů. Podle velvyslance ale úřady jen chtějí zjistit, proč záhadně zmizeli a jestli nejsou mezi oběťmi. Přímou spojitost Pákistánu s útokem v Egyptě dnes zpochybnil také pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Odmítl tvrzení, že Al-Káida si z Pákistánu udělala jakousi velící základnu, ze které vede teroristické operace ve světě.
Egypt se zatím jen pomalu z útoků vzpamatovává. Atentáty v tamních letoviscích Šarm aš-Šajch a Naama Bay totiž poškodí egyptskou ekonomiku. Ztráty se mohou vyšplhat až na 2 miliardy dolarů. Právě do Šarm aš-Šajchu totiž přilétá až třetina všech zahraničních turistů, kteří navštíví Egypt.
Hotel Ghazala Gardens v Naama Bay zdemolovaný sebevražedným útokem bude postaven znovu. Místo je lukrativní a investor má dost prostředků. Horší je to s malými krámky a restauracemi na starém tržišti v Šarm aš-Šajchu, kde explodovalo druhé auto s trhavinami.
"Moje restaurace se jmenuje Egyptský folklór. Teď je zničená, samozřejmě chci znovu otevřít, ale bojím se, zda se sem turisté ještě vrátí a nebudou zůstávat jen v hotelích," obává se o další existenci majitel podniku Ibrahim.
Ministerstvo turismu doufá v rychlou obnovu i v návrat zahraničních turistů. Přesto analytici odhadují ztráty až ve výši dvou miliard dolarů, což je necelá třetina ročního příjmu z turistického ruchu.
Navíc Francie, Spojená státy a další země varovaly své občany před cestami na Sinaj. Stejně i Itálie, odkud přijíždí nejvíce návštěvníků. V okamžiku výbuchů jich tam trávilo dovolenou na 24 tisíc.