Osud protiraketového velícího střediska v Praze je nejasný

Budoucnost amerického velícího pracoviště protiraketové obrany v Česku je nejistá. Před časem o tom přitom česká vláda mluvila jako o hotové věci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva konference Schwarzenberg

Moskva konference Schwarzenberg | Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg teď před setkáním s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou nechtěl na opakované dotazy českých novinářů konečnou dohodu potvrdit.

„K tomu bych nerad teď něco řekl, ještě jsem s paní Clintonovou nemluvil, taky jednání v NATO ještě není u konce. Prostě to celé je ještě dosti nejasné, takže bych nerad o tom mluvil.“

A ta pravděpodobnost spíš stoupá, nebo klesá?

„Já říkám, že o tom nebudu mluvit.“

Ministr obrany Alexandr Vondra loni v létě hovořil o tom, že centrum včasného varování protiraketové obrany Spojených států by v Česku mohlo fungovat už v polovině letošního roku.

Centrum mělo vzniknout jako náhrada za zvažovanou výstavbu radaru v Česku. Shromažďovalo by a dál předávalo data ze senzorů a družic. Spojené státy ho chtěly financovat dvěma miliony dolarů a mělo se stát součástí společné protiraketové obrany NATO.

Vít Pohanka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme