OBRAZEM: Všední život v ostřelovaném Chersonu na snímcích českého novináře
Už přes dva týdny je jihoukrajinský přístav Cherson osvobozený od ruské okupace. Sídlo na západním břehu mohutné řeky Dněpr bylo jediné oblastní město, které ruská armáda od zahájení invaze na Ukrajinu dobyla. V předchozích dnech byla na internetu videa z ulic Chersonu, kde obyvatelé radostně oslavovali konec ruské okupace. Jak to tam vypadá teď nafotil a Radiožurnálu popsal šéfredaktor časopisu Plavba a vodní cesty Tomáš Kolařík.
Tak jako ve zbytku Ukrajiny jsou v Chersonu potíže s dodávkami elektřiny a vody. Plyn funguje v Chersonu jen někde. Tomáš Kolařík ale situaci považuje za stabilní.
„Situace se po této stránce každým dnem zlepšuje, protože sem přijíždí různé humanitární organizace a konvoje ze zásobami pro místní obyvatele. To, co je největší strašák, je to, že každým dnem se zintenzivňuje ostřelování Chersonu a jeho okolí,“ říká Kolařík.
Obchody a trhy prý začínají fungovat v podstatě normálně. Místním ale komplikuje život to, že pořád nefungují banky, a tak si někteří nic kupovat nemohou.
Rusové při ústupu z města poničili i mosty přes Dněpr. V Chersonské oblasti přes řeku vedou tři mosty a všechny prý dost utrpěly už v době, když ještě oblast ovládaly ruské síly - protože je ostřelovali Ukrajinci.
A právě to podle Kolaříka donutilo Rusy se z pravého břehu Dněpru stáhnout - bylo velmi těžké ho zásobovat. Důležitý Antonivskyj most ale podle Kolaříka ruští vojáci ještě při stahování využili.
„Antonivskyj most ještě překročili vojáci a poté jej definitivně vyhodili do vzduchu, aby je nemohla pronásledovat ukrajinská armáda. Ještě tady je železniční most u Antonivky, ten je, dá se říct, taky zcela zničen,“ dodává Kolařík.
A most na přehradě Nová Kachovka Rusové při ústupu taky odpálili. Poničili přitom i hráz té tamní obrovské vodní nádrže. Její protržení ale zatím podle Kolaříka nehrozí.