Celkem 788 ukrajinských vojáků, kteří bránili Krynky, vede policie jako pohřešované, zatímco se z této vsi na druhém břehu Dněpru podařilo odvézt a pochovat mnohem menší počet těl zabitých vojáků.
Podle Ljaška je v současnosti největší hrozbou šíření infekčních nemocí, které se přenášejí v důsledku špatné hygieny. Vyzval lidi, aby nezapomínali na očkování.
S pomocí umělé inteligence může armáda analyzovat ruské sociální sítě, generovat potenciální cíle nebo identifikovat nálady ve společnosti. K využívání technologií vyzal v listopadu 2019 Zelenskyj.
Levobřežní část Chersonské oblasti ovládá Rusko, ukrajinským silám se ale podařilo během podzimu získat na levém břehu určité pozice, a to právě u obce Krynky.
Ruské síly podle mluvčí jižního velení ukrajinské armády Natalji Humenjukové už nemohou ostřelovat pravý břeh z minometů, i když pokračují v palbě pomocí jiných zbraní.
Pravobřežní část ukrajinské Chersonské oblasti musely ruské okupační jednotky pod tlakem ukrajinské protiofenzivy vyklidit loni v listopadu. Nad levobřežní částí oblasti měly donedávna plnou kontrolu.
Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak ve Washingtonu uvedl, že počet ruských vojáků na Ukrajině je v současné době třikrát vyšší než na začátku invaze.
„Po analýze vzniklé situace se velení (ruského) uskupení Dněpr rozhodlo přesunout vojska na výhodnější pozice východně od Dněpru,“ uvedla původně podle portálu Meduza ruská státní tisková agentura.
Ukrajinští vojenští blogeři podle ruskojazyčného servisu BBC informovali o tom, že ruským jednotkám se na některých místech u Avdijivky podařilo postoupit, ale jen o několik stovek metrů.
„Ruská raketa zasáhla v Černihivu přímo městské centrum. Náměstí, polytechnická univerzita, divadlo,“ napsal Zelenskyj. „Obyčejná sobota, kterou Rusko změnilo v den bolesti a ztrát,“ dodal.
Ze zničení přehrady, jejíž hráz se protrhla v noci na 6. června, se vzájemně obvinily Ukrajina a Rusko, přehrada ale byla po měsíce okupována ruskými silami.
Vesnice Afanasiivka sice leží na řece Inholec skoro 40 kilometrů od Dněpru. Povodňová vlna ale obrátila směr řeky a i na tuto vzdálenost dokázala zatopit vesnici a odříznout ji od okolního světa.
Před nebezpečím propuknutí cholery už dříve varovalo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví. Odborníci zdůrazňují důležitost prevence. Například voda ze studní se smí používat až po vyhodnocení vzorků.
Člověk v tísni by chtěl pomáhat i na levém břehu Dněpru, ten ale okupují Rusové. „Chtěli bychom tam pomáhat, ale nikdo nás tam nepustí," vysvětluje Petr Štefan z organizace Člověk v tísni.
„Zničení přehrady je obrovská katastrofa. Několik desítek tisíc kilometrů čtverečních bude zaplaveno nebo znečištěno. Obrovským problémem budou miny,“ míní Ondřej Soukup.
Praha/Cherson||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Otázky a odpovědi
Politici mluví o nejhorším teroristickém činu od začátku ruské invaze. Proč, co, jak? Server iROZHLAS.cz odpovídá na zásadní otázky kolem zničené Kachovské přehrady.
Situace okolo Záporožské jaderné elektrárny je stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná, varoval v sobotu šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi.
Kyjev/Moskva||mfk, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Ukrajinská armáda Cherson a s ním i část přilehlé oblasti osvobodila po měsících ruské okupace loni na podzim. Od té doby ukrajinští pyrotechnici pracují na tom, aby osvobozené území zbavili min.