Separatistická republika Podněstří tvrdí, že její základnu zasáhl ukrajinský dron. Zničil vrtulník
Úřady moldavské separatistické republiky Podněstří v neděli uvedly, že tamní vojenskou základnu zasáhl dron z Ukrajiny a zničil zde vrtulník. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolává na místní a ruská média. Kyjev a Kišiněv označily incident za provokaci.
„Výbuch způsobil požár na území vojenské základny v Tiraspolu. Podle předběžných informací bylo zjištěno, že výbuch byl způsoben útokem dronu kamikadze,“ uvedlo ministerstvo státní bezpečnosti samozvané republiky s tím, že bezpilotní letoun vzlétl z ukrajinské Oděské oblasti.
Podněstří prosí Putina o pomoc. ‚Nemá jak napadnout Moldavsko, dokud se Ukrajina drží,‘ uklidňuje expert
Číst článek
Podněsterská televize zveřejnila na telegramu záběry z bezpečnostních kamer, na nichž je vidět zásah vojenského vrtulníku Mi-8, který následně vybuchl a vzplál. Incident si podle stanice nevyžádal žádné oběti.
Moldavský úřad pro reintegraci Podněstří podle agentury Reuters uvedl, že incident měl za cíl „zasít paniku v regionu“ a že vrtulník nebyl už několik let provozuschopný. „Moldavské úřady v kontaktu s ukrajinskou stranou nepotvrzují žádné útoky na Podněstří,“ dodal.
Server RBK-Ukrajina citoval z prohlášení mluvčího ukrajinské vojenské rozvědky HUR Andrije Jusova, podle nějž šlo o „ruskou provokaci“.
Vedení Podněstří koncem února požádalo ruský parlament o ochranu před ekonomickým tlakem Kišiněva. Proevropská vláda Moldavska na začátku tohoto roku zavedla celní předpisy, podle kterých musí firmy v separatistickém regionu odvádět dovozní clo do moldavského rozpočtu.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba pak podle AFP v prohlášení sdělil, že Ukrajina bude „dál dělat vše pro to, aby zabránila pokusům Ruska destabilizovat Moldavsko a další země v regionu“.
Mezinárodně neuznané Podněstří má zhruba 470 000 obyvatel a leží na hranici s jihozápadní Ukrajinou nedaleko černomořského přístavu Oděsa. Od Moldavska se odtrhlo po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let, když separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Dodnes je v regionu rozmístěno asi 1500 ruských vojáků, které Moskva označuje za mírové jednotky.