Odpůrci projektu Stuttgart 21 vyhráli volby. Zastaví stavbu nádraží?

O žádné stavbě v Německu se v posledních měsících nemluvilo tak, jako o novém supermoderním nádraží ve Stuttgartu. Mělo být chloubou města, mělo být důležitým bodem na evropské železniční magistrále mezi Paříží na jedné a Vídní a Bratislavou na druhé straně. Boj za zastavení této stavby přinesl - vedle atomové energie - hlasy straně Zelených. Po vítězné euforii ze zisku prvního křesla pro „zeleného“ premiéra teď budou muset Zelení řešit, co s tímto miliardovým dědictvím minulé vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé ve Stuttgartu protestují proti zbourání nádraží

Lidé ve Stuttgartu protestují proti zbourání nádraží | Foto: Klára Stejskalová

Nádraží ve Stuttgartu není ničím výjimečné, v Německu patří k těm zastaralejším, špinavějším, jakoby volajícím po co nejrychlejší rekonstrukci. Právě díky plánované přestavbě ovšem věhlas tohoto nádraží dalece překročil hranice Bádenska-Württemberska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stuttgartu natáčela reportáž zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová

„Nádraží, to nejsou jen miliardové náklady, ale také zničení zámeckého parku. Navíc hrozí, že vybudováním podzemních tunelů dojde ke zničení vzácných minerálních vod. Nevím, zda víte, že Stuttgart má po Budapešti nejvíc léčivých pramenů, a reálně hrozí, že dojde k jejich znečištění,“ líčí zpravodajce Českého rozhlasu jedna z odpůrkyň projektu.

„Navíc nejsme žádní světoobčané, abychom tu museli mít nádraží spojující nás s celým světem,“ dodává.

Nádraží má samozřejmě i své příznivce. „Jsem přesvědčený, že tato stavba bude pokračovat i nadále, vždyť projekt existuje od roku 1994,“ doufá mladý inženýr, který si myslí, že podzemní nádraží s originální futuristickou architekturou by bylo ozdobou města.

Lidové protesty pokračují

Je pondělí večer, den po volbách, ve kterých vyhráli odpůrci projektu Stuttgart 21. A tak jako každé pondělí se koná u nádraží lidový protest. Proč?

„Protože stavba zatím nebyla zastavená, budeme se tu scházet tak dlouho, dokud nedojde k ukončení celého projektu, nebo k vypsání referenda, ve kterém lidé rozhodnou."

Čerstvě zvolená poslankyně Zelených Muhtrerem Arosová počítá, že k referendu dojde.

„Jsem přesvědčená, že spousta věcí byla před veřejností utajená, až se to nyní ukáže, myslím, že to definitivně odmítne většina obyvatel Stuttgartu.“

Na projekt ovšem existují závazné smlouvy. Jejich vypovězení může znamenat miliardové pokuty. Samozřejmě z peněz daňových poplatníků. Těžko teď říci, pro co se v takovém případě občané Stuttgartu rozhodnou.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme