Odejděte do 48 hodin, nařídila armáda lidem z nelegální židovské osady na Západním břehu
Na 3000 izraelských vojáků a policistů ve středu dorazilo k židovské osadě Amona na palestinském Západním břehu Jordánu. Armáda dala jejím asi 250 obyvatelům 48 hodin na evakuaci. Vyklizení osady nařídil v roce 2014 nejvyšší soud, protože osada byla postavena nelegálně, na soukromých palestinských pozemcích. Někteří z osadníků se chtějí bránit a zapálili už u vjezdu do osady pneumatiky.
Amona patří k největším z asi sta osad, jež jsou zatím nelegální i z pohledu izraelského práva. Podle mezinárodních zákonů jsou nelegální všechny, protože jsou vybudované na okupovaném území.
Amona vznikla v 90. letech na kopci, pod nímž jsou palestinské vesnice. Armáda v úterý ráno v Amoně distribuovala letáky s 48hodinovou lhůtou. Stálo na nich, že po jejím uplynutí nebude nikdo vpuštěn dovnitř osady a nikomu nebude dovoleno zůstat uvnitř. Hlavní přístupové cesty jsou uzavřeny od úterka, ale zejména mládež podporující osady se vyšplhala na kopec postranními cestami. Podle rozhodnutí soudu mají být osadníci evakuováni do 8. února.
Gita Zbavitelová: Izrael a Palestinci v roce 2016
Číst článek
Armáda se připravovala na problémy a jednotka poslaná do Amony dostala speciální výcvik. Vojáci se připravovali na konkrétní situace, jako například jak postupovat v případě, když některý z evakuovaných bude příbuzný nebo když osadníci začnou střílet na palestinskou vesnici.
Alternativa selhala
Vláda se snažila evakuaci Amony odvrátit. V prosinci se s osadníky dohodla na alternativním plánu, podle nějž může část rodin zůstat poblíž v mobilních domech, které budou umístěny na pozemcích, o něž se zatím nikdo nehlásí. V osadě žilo asi 50 rodin a zhruba polovina bude přesunuta do těsné blízkosti.
Toto řešení ale napadli u soudu obyvatelé sousedních palestinských vesnic. Poukázali na to, že vláda rozdělila zabrané parcely na malé celky. Některé patří majitelům, kteří na Západním břehu stále žijí, ale ostatní lidem, kteří odešli po vzniku Izraele do diaspory. Stát tyto pozemky označuje za opuštěný majetek a hodlá jej dát k dispozici osadníkům. Soud se k petici má teprve vyjádřit, ale armáda evakuaci přesto nařídila už nyní.
V současné izraelské koaliční vládě je mnoho příznivců osad. Navrhli zákon, jenž má umožnit nepovolené osady zlegalizovat. Bude-li schválen, nebude použitelný retroaktivně, takže na Amonu se už vztahovat nemůže. Zákon počítá s tím, že osadníci budou moci využívat palestinské pozemky, i když je nebudou moci vlastnit. Palestincům, kteří prokážou vlastnictví, bude nabídnuta kompenzace. Poslední slovo k zákonu bude mít nejvyšší soud.