‚Už bylo na čase.‘ Ženy tvoří poprvé v dějinách většinu novozélandského parlamentu
Nový Zéland se tento týden zapsal do historie. Poprvé v dějinách tvoří většinu osazenstva v parlamentu ženy. V úterý složila přísahu Soraya Peke-Masonová, poslankyně za Labouristickou stranu, čímž počet žen v zákonodárném sboru převážil o jedno křeslo nad mužskými protějšky. Genderovou vyvážeností v politice nejen na Novém Zélandu se zabývá americký deník Washington Post.
„Tento den je výjimečný nejen pro mě, ale pro celý Nový Zéland,“ radovala se Peke-Masonová. Její kolegyně Nicola Willisová tuto radost podpořila. „Jsem opravdu ráda, že mé dcery vyrůstají v zemi, kde je rovné zastoupení žen ve veřejném životě prostě normální. To je skvělá věc,“ prohlásila politička.
Další poslankyně Marama Davidsonová byla přímočařejší. „Už bylo na čase,“ řekla novinářům. „Máme před sebou ještě dlouhou cestu,“ dodala. Jako hlavní přetrvávající problém uvedla netransparentnost platů zákonodárců.
Nový Zéland je jednou z mála zemí, v jejichž čele stojí ženy, konstatuje Washington Post. Premiérka Jacinda Ardernová je ve funkci od roku 2017. Po zesnulé pákistánské premiérce Bénazír Bhuttové se stala teprve druhou politickou lídryní, která porodila během výkonu funkce. Různé reakce vyvolalo také to, že si po porodu vzala šestitýdenní mateřskou dovolenou.
Málo žen na vyšších pozicích
Podle Meziparlamentní unie, mezinárodní organizace sdružující národní parlamenty a podporující parlamentní diplomacii, tvoří ženy celosvětově jen něco málo přes čtvrtinu zákonodárců. A pouze pět zemí sdílí úspěch Nového Zélandu, mezi nimi Rwanda, kde ženy drží víc než 60 procent poslaneckých křesel.
Na Kubě je poměr pohlaví v zákonodárném sboru lehce nadpoloviční, podobně jako v Nikaragui. Stejným zastoupením mužů a žen v parlamentu se může pyšnit Mexiko a Spojené arabské emiráty.
Děti se s genderovou nerovností setkávají od narození, nemají prostor o problémech mluvit, říká odbornice
Číst článek
Organizace OSN Women nicméně uvádí, že navzdory určitým úspěchům zůstávají ženy na celém světě ve velké míře nedostatečně zastoupeny v rozhodovacích funkcích.
Pouze 21 procent ministerských postů zastávají ženy. Nejčastěji se starají o témata genderu, rodiny, dětí, seniorů, sociálních věcí a životního prostředí, konstatuje orgán OSN.
Organizace odhaduje, že při současném tempu pokroku nebude genderové rovnosti v národních zákonodárných orgánech dosaženo dříve než v roce 2063. Minna Cowper-Colesová z londýnské výzkumné skupiny Global Institute for Women's Leadership řekla, že politika je pro ženy špatně systémově nastavená.
Politické systémy podle výzkumné pracovnice selhávají. Hlasování, která se táhnou dlouho do noci, nezohledňují pečovatelské povinnosti žen. Ustanovení o mateřské dovolené a ošetřování jsou nedostatečná.
Pokulhává také řešení obtěžování, které je v politice neúměrně namířeno proti ženám. Tyto tlaky často odrazují ženy od vstupu do politiky nebo mohou přispět k jejich odchodu.
Kauza kolem finské premiérky
Příkladem může být aféra finské premiérky Sanny Marinové. Ta se nedávno stala terčem kritiky poté, co se na sociálních sítích objevila videa, na kterých se baví se svými přáteli na soukromé akci. Kritici označili její chování za neprofesionální a nezodpovědné vzhledem k finské ekonomické krizi.
Celá kauza ale vyvolala také vlnu solidarity ze strany zákonodárkyň, včetně bývalé americké senátorky Hillary Clintonové. Mnohé političky zveřejnily vlastní fotografie, na kterých tančí, aby tak odsoudily v jejich očích nespravedlivé a sexistické postoje k Marinové.
‚Historický den pro Nový Zéland.‘ V parlamentu mají poprvé většinu ženy, ta ale může být jen dočasná
Číst článek
Nová italská premiérka Giorgia Meloniová se nedávno sama pasovala do role outsiderky a jmenovala řadu dalších italských žen, včetně političek, které otevřely cestu k prolomení genderové bariéry.
O sociálních otázkách, které se týkají žen, se však skoro nezmínila. Jen naznačila, že individuální svobody, včetně práva na potrat, nebudou omezeny.
Výzkumy ukazují, že větší zastoupení žen v parlamentech vede k politice, která je k ženám vstřícnější. Přítomnost žen v politice tak pozitivně ovlivňuje genderovou rovnováhu obecně.
Nový Zéland se kromě jiného může pochlubit dlouhou historií volebního práva žen. V roce 1893 se stal první samosprávnou zemí na světě, která přiznala některým ženám volební právo v parlamentních volbách.
Spojené státy a evropské země udělily ženám tato práva mnohem později, až po skončení první světové války.
Celý Svět ve 20 minutách si můžete poslechnout v audiozáznamu.