Nová britská premiérka musí kapitánům jaderných ponorek napsat dopis posledního řešení
Dnes odpoledne se Theresa Mayová stane historicky druhou ženou v čele britské vlády. Jeden z prvních kroků na cestě z audience u královny v Buckinghamském paláci přitom povede k pracovnímu stolu. Politička totiž musí vlastnoručně napsat dopis kapitánům britských ponorek vybavených jadernými zbraněmi.
Takzvaný ‚letter of last resort‘, dopis posledního řešení, je instrukcí pro případ jaderného útoku na Spojené království.
Velitel ponorky třídy Vanguard vybavené raketami Trident s nukleárními hlavicemi by si tento dopis měl přečíst v okamžiku, kdy by si důvodně myslel, že ministerská předsedkyně už není naživu nebo není schopná vydávat rozkazy.
Theresa Mayová má zformulovat detailní pokyny, jak se má kapitán podmořského člunu zachovat.
Podle Guardianu je jednou z variant rozkaz k odvetnému úderu na soupeře, jak to měl svého času v obdobném dopise uvést někdejší premiér James Callaghan. Další variantou může být přejít pod americké velení, pokud ještě bude existovat, odplout do Austrálie, nebo se prostě řídit vlastním úsudkem.
Ještě před napsáním dopisu seznámí novou premiérku s účinkem použití britské jaderné zbraně náčelník generálního štábu, sir Nicholas Houghton.
Až Mayová strategický dopis sestaví, zničí se předchozí psaní, které zhotovil David Cameron.
Britský program Trident je založený na možnosti odpovědět na zničující nukleární útok protivníka. Jedna ze čtyř ponorek nesoucích jména Vanguard, Vengeance, Victorious a Vigilant, což jsou jediné britské nosiče jaderných zbraní, musí být proto neustále na moři.