V nové norské vládě jsou dva přeživší Breivikova útoku. Většinu kabinetu tvoří ženy
Nový norský sociálnědemokratický premiér Jonas Gahr Störe ve čtvrtek představil svou vládu. V kabinetu mají většinu ženy, informovala agentura AFP. Ve vládě jsou také dva přeživší teroristického útoku z roku 2011, kdy ultrapravicový radikál postřílel na ostrově Utöya 69 účastníků mládežnického tábora Dělnické strany (AP).
Störeho menšinová koaliční vláda, tvořená Dělnickou stranou a Stranou středu, nastoupila do úřadu v den, kdy se Norsko vyrovnává s novou tragédií. Ve středu večer zabil útočník ozbrojený lukem a šípy a dalšími zbraněmi v norském městě Kongsberg pět lidí a dva zranil. Policie z násilností podezírá 37letého Dána, který konvertoval k islámu a údajně se radikalizoval.
Lukem na jihovýchodě Norska útočil třicetiletý občan Dánska. V minulosti konvertoval k islámu
Číst článek
Mezi 19 členy vlády je deset žen, které byly jmenovány mimo jiné do čela ministerstva zahraničí, ropného a energetického průmyslu či spravedlnosti.
Šéfkou diplomacie se stala Anniken Huitfeldtová. Agentura AFP připomíná, že to není poprvé, kdy ženy v norské vládě zastávaly více než 50 procent pozic. Dvakrát tomu tak krátce bylo i za vlády sociálnědemokratického premiéra Jense Stoltenberga, který úřad řídil v letech 2005 až 2013 a poté se stal šéfem NATO.
Dva ministři nové vlády byli na ostrově Utöya nedaleko metropole Osla, když tam 22 července 2011 zaútočil terorista Anders Behring Breivik.
Třiatřicetiletá Tonje Brennaová byla ve čtvrtek jmenována ministryní vzdělávání a pětatřicetiletý Jan Christian Vestre ministrem hospodářství. Breivik na Utöyi a ve vládní čtvrti Osla pozabíjel celkem 77 lidí.