Noční vlci mají na Slovensku základnu připomínající vojenský tábor. Stát chce zapůjčené tanky zpět

Ruský klub motorkářů Noční vlci si zřídil pobočku na Slovensku. Jejich základna v obci Dolná Krupá nedaleko českých hranic ale připomíná spíše vojenský tábor. Budovy jsou natřené maskovacími barvami a kromě motorek stojí v areálu tanky a obrněná vozidla. Podle policistů jsou pojízdná, ale neschopná střelby. Část techniky patří slovenskému ministerstvu vnitra, které ji chce zpět. Informoval o tom deník Pravda.

Dolná Krupá Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základna Nočních vlků v obci Dolná Krupá

Základna Nočních vlků v obci Dolná Krupá | Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Motorkářský klub Noční vlci, známý blízkým vztahem s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, mají od června na Slovensku svou pobočku. Nachází se v obci Dolná Krupá na Trnavsku, která leží zhruba hodinu jízdy autem od českých hranic.

Základnu Nočních vlků chrání dvoumetrová černá zeď s ostnatým drátem. Budovy v areálu jsou natřené vojenskými maskovacími barvami a součástí je i tankodrom. Nechybí také nápisy: Soukromý pozemek, vstup zakázán! Zákaz focení.

Tanky a obrněná vozidla

Fotografie z dronu, které zveřejnil slovenský deník Pravda, ukazují tanky a obrněná vozidla, která stojí v areálu hned vedle motorek Nočních vlků. „Jde o pojízdná vozidla, která nejsou střelbyschopná,“ uklidňuje slovenská policie na svých facebookových stránkách.

null

null

K čemu má technika sloužit? „Jde o historické exponáty, expozice v tomto objektu je plánovaná na podzim tohoto roku a má být přístupná veřejnosti,“ zní vysvětlení policistů.

Noční vlci vznikli 31. května 1989. V jejich čele stojí Alexander Zaldostanov, známý pod přezdívkou Chirurg. Označují se za vlastence a apolitickou organizaci. Netají se ale podporou ruského prezidenta Vladimira Putina, který s nimi udržuje kontakt. Blízké vztahy má Zaldostanov i s hlavou ruské pravoslavné církve patriarchou Kirillem. Kvůli napomáhání ruské okupaci Krymu se vůdcové klubu ocitli na sankčním seznamu USA. Motorkáři v květnu uctili v Praze památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Mezi příznivci ruských nacionalistů byl i poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se s jedním z protestujících dostal do konfliktu.

Starostu obce Dolná Krupá Teofila Mihaloviče ale oficiálně o vzniku takového muzea nikdo neinformoval. Dozvěděl se o něm pouze z velkoplošného reklamního poutače na stěně jedné z budov v oploceném areálu.

Ministerstvo zahraničí již dříve vyslovilo znepokojení nad snahami klubu usadit se na Slovensku. 

„Snahy tohoto klubu o etablování na Slovensku vnímáme se znepokojením. Názory, které šíří někteří jeho členové, považujeme za škodlivé, zvláště pokud jde o teze hraničící s revanšismem a přepisováním historie," uvedl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Peter Suska.

Policisté ubezpečují, že celou situaci kolem základny Nočních vlků sledují.

„V případě jakéhokoli podezření na protiprávní činnost okamžitě zasáhneme,“ podotýká slovenská policie. „Doposud jsme nezaznamenali žádné protiprávní konání, žádný přestupek ani trestný čin,“ doplňují.

Podle bezpečnostního analytika Jaroslava Nadě, kterého oslovil slovenský deník Pravda, je ale areál velkým bezpečnostním rizikem.

null

null

Část techniky patří ministerstvu obrany

Tanky a obrněná vozidla pocházejí podle slovenského deníku SME ze slovenského Vojenského historického ústavu, který spadá pod ministerstvo obrany.

Instituce techniku půjčila občanskému sdružení Muzeum historických vozidel Trnava, jehož jednatelem je prezident Nočních vlků Europa Jozef Hambálek. A ministerstvo chce nyní svou techniku zpět.

null

null

„Navzdory tomu, že jde o muzejní kusy, tedy nefunkční a znehodnocenou techniku, se kterou už není možné plnit úkoly, pro které byla vyrobena, nařídil ministr okamžité ukončení smlouvy s občanským sdružením a vrácení techniky,“ uvedla pro deník Pravda mluvčí resortu Danka Capáková.

A dodala, že ústav má zároveň prověřit všechny smlouvy uzavřené s občanskými sdruženími. Hambálek, který má podle serveru SME blízko k bývalému ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, pak nechal všechny dotazy serveru Pravda bez odpovědi.

Kaliňák ve čtvrtečním rozhovoru pro SME uvedl, že Noční vlky na Slovensku nevnímá jako problém. „Můžete je podezírat z toho, že dělají reklamu Putinovi, ale když chcete někoho kritizovat, měl by ten někdo porušit zákon, nebo aspoň udělat něco v rozporu s našimi hodnotami," prohlásil slovenský exministr vnitra.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme