V Anglii začíná nejdelší stávka lékařů za několik desítek let. Během pěti dní budou stávkovat tisíce
Ve čtvrtek vstoupí tisíce mladých lékařů v Anglii do stávky za vyšší platy. Trvat má pět dní. Podle britské lékařské asociace se za posledních 15 let platy začínajících lékařů snížily o 26 procent. Asociace proto požaduje plné obnovení výše mezd. Vláda nabídla nárůst o pět procent, ale asociace lékařů požaduje vytvoření mechanismu, na základě kterého by se lékařům zvyšovaly platy podle růstu inflace.
Ministr zdravotnictví Steve Barclay řekl, že požadavek lékařů je nerozumný a stávka ohrožuje bezpečnost pacientů.
Méně cizinců znamená problém pro britské zdravotnictví. Vláda proto zmírní pravidla
Číst článek
Lékaři před atestací, kteří ještě nemůžou pracovat samostatně, mají ale za sebou dlouhé roky praxe a zkušeností, tvoří téměř polovinu britské lékařské pracovní síly.
Lékaři už před začátkem stávky ujistili, že jejich prioritou bude, aby se protestní akce nedotkla akutních případů. Nicméně za celý půlrok, kdy za vyšší platy protestují, lékaři kvůli stávkám odložili víc než 650 tisíc zákroků.
Nyní však stávkují jen juniorní lékaři - tedy ti, u kterých praxe v nemocnicích nepřesáhla osm let, ve všeobecné praxi pak tři roky.
Stávky ve Skotsku
Stávku za navýšení platů plánovali na příští týden také mladí lékaři ve Skotsku. Tamní vláda se s nimi ale na poslední chvíli dohodla na nárůstu mezd o víc než dvanáct procent - to se má týkat letošního a příštího roku. Odborový svaz navíc se skotskou vládou bude na podzim vyjednávat o tom, jak zlepšit pracovní a vzdělávací podmínky pro mladé lékaře až do roku 2026.
Seniorní lékaři v Anglii také požadují zvýšení platů. Stávku plánují na příští týden - na čtvrtek a pátek 20. a 21. července. Britská lékařská asociace uvádí, že pokud vezmeme v úvahu změny v daňovém systému a příspěvku na penzijní připojištění, platy seniorních lékařů se od roku 2008 fakticky snížily o 35 procent.
Lékaři přitom tvrdí, že stávkují nejen kvůli zvýšení platů, ale i kvůli bezpečnosti pacientů - nízké platy podle nich vedou ke snížení kvality zdravotnictví a k nedostatku zaměstnanců.
Krize zdravotnictví
Jde tak o jednu z nejhorších krizí od vzniku Národního zdravotního systému (NHS). Ten byl založen před 75 lety, tedy v roce 1948. Od začátku roku už za vyšší platy stávkovali kromě doktorů i zdravotní sestry, ošetřovatelé a pracovníci záchranných složek.
Situace není dobrá ani v jiných oblastech britského veřejného sektoru. Odbory tvrdí, že se platy ve veřejném sektoru za posledních deset let reálně snížily o desítky procent. V posledních měsících za jejich zvýšení stávkovali a protestovali taky zaměstnanci železnic nebo třeba učitelé.