'Není divu, že se Američané bojí.' O útocích muslimů informují média mnohem víc, tvrdí studie

Teroristické útoky páchané muslimy v USA dostávají v médiích pětkrát víc prostoru než ty, za něž mohou jiní pachatelé. Poukazuje na to studie, kterou zpracovali vědci ze státní univerzity v americké Georgii.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské ženy s hidžáby. Ilustrační foto.

Muslimské ženy s hidžáby. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Analýza mediálního pokrytí všech teroristických útoků v USA v letech 2011 až 2015 ukázala, že pozornost médií byla o 449 procent vyšší, když byl pachatelem muslim.

Vyznavači islámu stojí podle autorů studie v daném období za 12,4 % útoků. Média jim ovšem ve svém zpravodajství věnovala 41,4 procenta prostoru, na němž o terorismu informovala. Podle vědců závěry naznačují, že právě média stojí za tím, že se lidé muslimských teroristů neúměrně bojí.

V rámci studie zkoumali zprávy v amerických novinách o všech teroristických útocích na území USA a spočítali vždy počet článků, které se danému útoku věnovaly, píše The Independent.

Dvaadvacetiletý Dylann Roof dostal trest smrti za masakr černošských věřících v kostele

Číst článek

Bostonský maraton a další

Přišli například na to, že bombovému útoku během Bostonského maratonu v roce 2013, za kterým stáli dva muslimové a zemřeli při něm tři lidé, byla věnována téměř pětina veškerého prostoru ve zpravodajství zaměřeném na teroristické útoky během celého pětiletého období.

V případu masakru v sikhském chrámu ve Wisconsinu v roce 2012, kde útočil tehdy 40letý běloch Wade Michael Page a kde zemřelo šest lidí, to bylo 3,8 procenta.

Střelba v afroamerickém kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně, kdy 22letý běloch Dylann Roof zabil devět lidí, dostala 7,4 procenta celkového mediálního pokrytí.

Útok v kansaské synagoze, za kterým stál 73letý běloch Frazier Glenn Miller, vrah tří lidí, pak jen 3,3 %. Všechny výše zmíněné útoky podle vědců naplňují široce užívané definice terorismu.

Boj s terorismem je pro nás naprostou prioritou, říká zástupkyně šéfa NATO

Číst článek

'Realita ukazuje, že obavy nejsou na místě'

„Tím, že pokrývají teroristické útoky páchané muslimy výrazně více než jiné incidenty, média vytvářejí dojem, že jsou tyto druhy útoků častější. Na základě těchto zjištění není divu, že se Američané tolik obávají radikálního islámského terorismu. Realita však ukazuje, že tyto obavy nejsou na místě," uvádějí autoři studie.

Podle nich závěry jejich práce mimo jiné odporují únorovému tvrzení prezidenta Donalda Trumpa, že média nedostatečně zpravují o teroristických útocích páchaných muslimy.

„Když prezident Trump prohlásil, že média nepíší dost o teroristických útocích, ukázalo se, že měl vlastně pravdu. Nicméně tvrzení, že útoky páchané muslimy jsou méně pokrývané, jsou nepodložená," vysvětlují.

„Bez ohledu na další faktory, útoky páchané muslimy získávají nepřiměřeně větší pokrytí. Tato stereotypizace posiluje kulturní příběh o tom, koho a proč se máme bát, ať už je toto nepřiměřené pokrytí vědomým rozhodnutím novinářů či nikoliv," dodávají.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme