Němečtí muži mění zvyky, na svůj svátek dávají před alkoholem přednost rodině
V řadě křesťanských zemí je dnešní den státním svátkem. Patří mezi ně i sousední Německo, které slaví nejen Nanebevstoupení Ježíše Krista, ale také Den otců a mužů.
Den otců a mužů se slaví po celém Německu, mnohem populárnější je ale ve spolkových zemích na území bývalé NDR.
Vznikl už koncem 19. století jako protipól svátku matek, ovšem z původní oslavy otcovství se vyvinula oslava přechodu z jinošského světa do světa mužů.
Čtyřicet dní po Velikonocích na církevní svátek Nanebevstoupení Ježíše Krista se tedy v Německu slaví i Den mužů a otců, právě v komunistické a ateistické NDR ale žádné volno nebylo, a tak si muži na protest brali dovolenou.
Jak se v Německu slaví Den otců a mužů, přiblížila zpravodajka Klára Stejskalová
Zatímco do práce v tento den chodily pouze ženy, mužská část populace vyrážela na vandry do přírody. Na saském a lužickém venkově se party mužů často přemisťovaly od hospody k hospodě na žebřiňácích a občas i auty, takže podle statistik se počet nehod během pánského dne oproti průměru ztrojnásobil.
V posledních letech se ale hodně změnilo a původní obyčej pánských jízd se vytrácí. Generace mladých mužů udělala z dnešního dne spíše rodinný svátek, pořádají se zahradní party s grilováním nebo vyrážejí na kole celé rodiny i s dětmi.
Na pánské jízdy se vydávají především svobodní muži, kteří si mohou vybrat například z bohaté nabídky, na jakou je lákají různé německé pivovary.
Někde se ale přece jen snaží tradici dodržet - třeba v Lužickém rozhlase dnes vysílají pouze ženy.