Německý prezident zahájil výstavu o východoněmecké tajné policii
Východoněmecká policie Stasi je pojem, který doposud budí rozporuplné dojmy. Další si budou moct vytvořit návštěvníci nové stálé návštěvy, která je ode dneška k vidění v Berlíně.
Rozdělování rodin, vytváření atmosféry strachu, donášení v neuvěřitelné míře, kdy syn špicloval vlastní rodiče - to vše patřilo do rejstříku východoněmeckého Ministerstva pro státní bezpečnost, známého spíš jako Stasi. Právě dnes, v den jedenadvacátého výročí obsazení centrály komunistické státní bezpečnosti, byla otevřená nová stálá výstava odhalující praktiky všemocné tajné služby.
Reportáž Kláry Stejskalové z výstavy mapující východoněmeckou tajnou policii Stasi
Hermann Flade byl zatčený za distribuci letáků. Státní bezpečnost Stasi ho vyslýchala několik měsíců. V roce 1951 byl v inscenovaném procesu odsouzený k smrti, poté mu byl trest zmírněn na 15 let ve vězení.
Thomas Jonscher byl synem komunismu oddaných rodičů. Stasi mu v roce 1980 přišila na triko plakát o velikosti 150 na 100 centimetrů, kde byly údajně zesměšňovány hospodářské poměry v někdejší NDR. Výsledek: Jeden a půl roku za mřížemi.
„Ukazujeme jednotlivé příklady, které se nově objevily. Ale především chceme návštěvníkům přiblížit to, že činnost Stasi se netýkala jen nějakého úzkého kroužku lidí bojujících s tehdejším režimem, ale že Stasi zasahovala do každodenního života tehdejší společnosti,“ říká bývalá disidentka a šéfka úřadu pro dokumenty Stasi Marianne Birthlerová.
Stasi patřila k nejobávanějším tajným službám v komunistickém bloku. Na konci její éry evidovala 91 tisíc placených spolupracovníků, k tomu měla 189 tisíc neoficiálních.
„Soustředili jsme se především na mladou generaci, na lidi, kteří se narodili až po pádu zdi. Chceme jim zprostředkovat, co se dělo ve východním Německu před rokem 1989. Věřím, že když pochopí, co se dělo v době komunistické diktatury, budou lépe pečovat o svobodu a demokracii,“ uvádí Birthlerová.
Poučení z minulosti
Návštěvníci si mohou prohlédnout i pomůcky, které Stasi používala pro špehování lidí nebo prostřednictvím filmů nahlédnout, jak kontrolovala doslova každý pohyb ve společnosti.
Expozice se nachází v budově, kde vycházel stranický deník východoněmeckých komunistů Neues Deutschland. Je to jen pár metrů od známého berlínského Check-Point Charlie, nejznámějšího hraničního přechodu mezi východním a západním Berlínem.
„Věřím, že když se výstava nachází v centru, na takovémto místě, přiláká nejen mladou generaci, ale také turisty z celého Německa i ze zahraničí,“ prohlásil německý prezident Wulff, který se zúčastnil slavnostního zahájení a dodal:
„Osobně se mi líbí, že výstava neukazuje jen příběhy hlavních bojovníků proti totalitnímu režimu, ale i příběhy prostých lidí.“
Německo si připomíná jednadvacáté výročí dobytí centrály komunistické státní bezpečnosti.
Od té doby se akta Stasi detailně zkoumají, téměř tři miliony lidí během té doby požádalo o možnost nahlédnout do spisů, které si na ně tajná policie vedla.
Jen v loňském roce Úřad pro dokumentaci tajných spisů Stasi zaznamenal na 90 tisíc žádostí. Mnozí se na vlastní oči přesvědčili, že je špiclovali jejich nejbližší příbuzní.