Bavorsko a Sasko zesílí policejní dohled na hranicích s Českem. Důvodem je pašování drog a obchod s lidmi

Německá policie hodlá zesílit dohled u hranic s Českem. Dohodly se na tom vlády Bavorska a Saska. Jejich zemské úřady budou úzce spolupracovat. Nová stanice leží u Plavna, tedy ani ne třicet kilometrů od Aše. Na základně budou dohromady pracovat lidé od bavorské a saské policie, společně s nimi na stanici bude přítomen i zástupce německé státní policie. Hlavním důvodem je pašování drog a obchod s lidmi.

Od stálého zpravodaje Plavno (Německo) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie. Ilustrační foto.

Německá policie hodlá zesílit dohled u hranic s Českem. | Zdroj: Reuters

Menší policejní tým bude mít za úkol rešerše, sběr klíčových informací o pašerácích a jejich předávání kolegům v terénu. Úzká spolupráce již v terénu funguje, bavorští a saští strážníci totiž v pohraničí často vyráží na společné hlídky.

Kromě Plavna už podobné centrum funguje v Budyšíně, tedy severně od Šluknovského výběžku. Další má vzniknout do konce srpna na německé straně Krušných hor. Pracovníci center mají mít přístup ke všem policejním záznamům a taky do databází celníků a dopravních registrů.

Policie v severovýchodních Čechách zabavila téměř stovku neregistrovaných zbraní, devět lidí zadržela

Číst článek

Vedle překupníků kradených aut se Němci na hranicích s Českem zaměřují hlavně na pašování drog. V Sasku se jedná o dlouhodobý problém, stále častěji ho ale řeší také Bavorsko. Tam se v posledních letech častěji vyskytují drogy jako pervitin, které s velkou pravděpodobností pochází z českých varen. I proto Bavoři chtějí utužit spolupráci se Saskem, které s českými překupníky bojuje už od 90. let.

Přes Česko zároveň vedou trasy pašeráků lidí. Situace není tak vážná, jako na pomezí Německa a Rakouska. Jen za loňský rok Němci u českých hranic zaznamenali více než čtyři tisíce nelegálních přechodů. Údaj ale zahrnuje také cizince, kteří do České republiky přijeli bez dokladů. Započítávají se do něj také běženci, kteří se pokusili hranice opakovaně přejít.

Přísné zákony

Velkým tématem je pro Německo také pašování zbraní. Německé zákony, které se zbraní týkají, jsou velmi přísné: zbrojní pas se vydává třeba i na pepřové spreje a plynové pistole. Úřady pro povolení skutečné palné zbraně chtějí dostatečné odůvodnění, stejně jako rozsáhlé zdravotní testy a vzdělávací kurzy.

Podobně přísná legislativa ale neplatí v mnoha dalších evropských zemích, čehož překupníci využívají. V úterý začal v Berlíně soudní proces s dvojicí, která skupovala zbraně na Slovensku, aby je následně propašovala přes Česko.

Střelba ve Vídni zřejmě souvisí s válkou gangů. Mrtvým je člen černohorského klanu

Číst článek

Šlo o pistole malé ráže, které se dají na Slovensku koupit bez větších problémů. Pašeráci je ukryli na předměstí Berlína a tam jim upravili hlaveň, aby mohla střílet klasické devítimilimetrové náboje. Podle žaloby si obchodník zajel na Slovensko asi čtyřicetkrát a obstaral skoro osm set zbraní. Většinu z nich zadržela policie, část ale mohla skončit v podsvětí. Zájem o zbraně mají hlavně drogoví dealeři.

Saská policie tak do budoucna uvažuje o nasazení moderní technologie. V pásmu třiceti kilometrů od hranic rozestaví systém kamer, které budou sledovat projíždějící auta podle poznávacích značek. Počítá s tím nový policejní zákon, který na jaře schválil saský parlament.

Značky aut se v omezené míře sledují hned v několika zemích, jedná se ale o sporné téma. Letos v únoru dokonce německý ústavní soud varoval, že některé metody můžou být protizákonné. Policie je sice upravila, podle informací německé redakce serveru Buzfeed má ale systém obrovskou chybovost. Údajně nesedí přes devadesát procent záznamů. Rozpoznávání komplikuje třeba soumrak, déšť, anebo špína na jednotlivých značkách.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme