Německo odstaví jaderné elektrárny. Chce se stát průkopníkem v alternativních energiích

Pravicová vládní koalice v Německu se dohodla na postupném odklonu od jaderné energie, který chce urychlit v reakci na jadernou havárii v japonské Fukušimě. Ze sedmnácti německých atomových elektráren je už dnes osm odstavených. Během příštích deseti let je má postupně následovat šest reaktorů. Tři nejmodernější zařízení pak mají dosloužit v roce 2021 nebo 2022. Německo se tak chce stát průkopníkem v alternativních energiích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto.

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle analytika Roberta Schustera sice čeká i Spolkovou republiku diskuze o tom, kolik bude odchod od jádra stát. Zároveň ale vládní záměr odráží pro-ekologickou náladu německé veřejnosti.

„Němci byli první, kteří někdy v první polovině 80. let zavedli celoplošně bezolovnatý benzín. Teprve tím, že to zavedli v Německu, se to prosadilo v jiných státech tehdejších evropských společenství. Takže je možné, že i odklon Německa bude určitým modelem, že to skutečně ostatní členské státy Evropské unie přiměje k tomu, aby přinejmenším začaly uvažovat o nějakých alternativách vůči jádru.

Jan Prokeš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme