Německo je kritizováno za kastrace delikventů

Rada Evropy vyzývá Německo, aby dál neprovádělo chirurgické kastrace sexuálních delikventů. Výbor pro týrání upozorňuje, že i když lékaři provedou zákrok výhradně na žádost mužů, kterých se to týká, je operace ponižující a nedá se považovat za nezbytnou při léčení násilníků. Ze stejných důvodů kritizovala stejná instituce už v roce 2009 i Česko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto)

Operace (ilustrační foto) | Foto: Pavel Pavlas

Německé úřady na evropskou kritiku namítají, že kastrace není trestem, ale léčbou. Kastrace musí být nejen dobrovolná, ale provedená pouze na vlastní žádost muže, o kterého se jedná. Někdy se ale jedná o jediný způsob, jak zkrátit nařízenou ochrannou léčbu nebo zmírnit trest

Přesné údaje o počtu kastrací v Německu nejsou známy. Jedná se ale spíše o výjimku. „Sama Rada Evropy hovoří o malém počtu lidí, kteří se podrobí tomuto zákroku,“ říká publicista Jaroslav Šonka, který v Německu dlouho působil, a pokračuje:

„Je tam ale velká debata o tom, co je a co není trest. V této zprávě se s Německem debatuje o tom, jakým způsobem zacházet s těmi, kteří jsou obsesivními pachateli v různém slova smyslu. Pro které v Německu existuje i takzvané preventivní zadržení i po výkonu trestu. Tyto všechny věci, včetně kastrace, nejsou součástí trestu. Toto bylo kladeno jako podmínka pro lidi, kteří chtějí ukončit svoje preventivní zadržení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu mluvil publicista a politolog, Jaroslav Šonka

V Německu tato debata začala podle Šonky již před touto zprávou: „Nyní existuje legislativní tlak, jak toto všechno upravit. To preventivní zadržování po výkonu trestu odsoudil totiž Evropský soud pro lidská práva.“

„Myslím si, že na konci té debaty bude zákaz kastrací v Německu. My všichni podceňujeme Radu Evropy a její orgány, ale to je opravdu svaz 47 zemí, které se zavazují dodržovat určitá pravidla. Nemůže nic vynucovat, dokumenty mají ale přesto určité působení. A myslím si, že Německo, které k Radě Evropy patří od roku 1949, to nemůže nechat stranou,“ uvádí Šonka.

Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme