Němci své vládě důvěřují nejméně v dějinách. Nejskeptičtěji vnímají opatření okolo uprchlické krize
Problémy ve školství, přetížení obcí při integraci uprchlíků, nekonečné čekací doby na úřadech - seznam problémů, kterým čelí německý stát, je dlouhý. A to má důsledky pro důvěru občanů v jeho akceschopnost. Podle nově zveřejněného průzkumu klesla důvěra občanů v jeho akceschopnost na nové minimum.
V sondáži agentury Forsa pro odborový svaz pracovníků veřejné správy DBB si pouze 27 procent respondentů myslí, že stát je schopen plnit své úkoly. Je to o dva procentní body méně než loni. Šedesát devět procent dotazovaných považuje německý stát za přetížený, zatímco před rokem to bylo 66 procent, informovala agentura DPA.
Německá vládní letka potvrdila svou špatnou pověst. Šéfka diplomacie skončila v Abú Zabí místo v Austrálii
Číst článek
Důvěra ve stát je nízká zejména ve východním Německu. Na 77 procent respondentů je zde přesvědčeno, že je s ohledem na své úkoly a existující problémy přetížený - na západě si to myslí „jen“ 68 procent lidí.
Nejhorší názor na fungování státu mají příznivci pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) - pouze šest procent z nich věří, že stát je schopen plnit své úkoly. Naopak největší důvěru ve stát chovají přívrženci Zelených - o tom, že je stát s to vykonávat své funkce, je přesvědčeno 52 procent z nich.
V porovnání s loňskem nabídl letošní průzkum výrazné změny ohledně toho, ve kterých oblastech podle Němců stát selhává. Zatímco v roce 2022, krátce po začátku války na Ukrajině, zmiňovali na prvním místě dodávky energií se sedmnácti procenty, nyní to byla azylová a uprchlická politika s 26 procenty.
Zásobování energiemi letos naopak jmenovalo jen sedm procent dotazovaných. Velmi často byly zmiňovány také školská a vzdělávací politika - 19 procent a ochrana klimatu a životního prostředí na 17 procent.
Alternativa pro Německo posiluje. Přihlíží tomu ‚jejich člověk‘ Klaus, voličům nevadí posun do extrému
Číst článek
Stejně jako v předchozích letech jsou na prvním místě, pokud jde o pověst jednotlivých profesních skupin, hasiči na které 94 procent respondentů nahlíží pozitivně, následovaní zdravotními sestrami, lékaři a geriatrickými sestrami. V dolní polovině žebříčku se umístili státní zaměstnanci a novináři. Politici zůstávají v dolní části žebříčku se 14 procenty podpory.
Stejně jako v předchozím roce označila většina respondentů za nejdůležitější úkol státu udržení sociální spravedlnosti ve společnosti. Letos však o sedm procentních bodů ubylo občanů, podle nichž by měly být prioritou státu investice do ochrany klimatu a rozšíření obnovitelných zdrojů energie.
Předseda DBB Ulrich Silberbach označil výsledky výzkumu za „děsivé“. Hněvu lidí podle něj musí čelit zaměstnanci ve veřejném sektoru. Více než polovina z nich již v práci čelila urážkám, vyhrůžkám či byli fyzicky napadeni. Silberbach vyzval vládu, aby zajistila dostatečné personální obsazení úřadů a adekvátní odměňování jejich zaměstnanců. Potřebná je podle něj také digitalizace veřejné správy.