Nejtragičtější útok v dějinách Somálska. Při výbuších v Mogadišu zahynulo nejméně 300 lidí
Počet mrtvých po sobotních explozích v somálské metropoli Mogadišu vystoupal na 300. S odvoláním na šéfa somálské záchranné služby o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Uvedl také, že počet obětí ještě poroste. Podle úřadů jde o nejtragičtější útok v dějinách Somálska. Vláda z něj viní islamisty z hnutí Šabáb, ti se však k masakru zatím nepřihlásili.
"Potvrdili jsme, že při výbuchu zemřelo 300 lidí. Bilance obětí ještě poroste, protože některé lidi stále pohřešujeme," řekl Reuters ředitel záchranné služby.
'Těla sežehnutá k nepoznání, slunce zakryl černý dým.' Teror v Mogadišu na vlastní oči
Číst článek
„Co se stalo, je hrozivé. Nikdy jsem nic podobného neviděl a oběti nejde přesně spočítat. Mnoho těl bylo sežehnuto natolik, že je nemůžeme rozpoznat,“ prohlásil v neděli šéf jedné z nemocnic v Mogadišu.
Většina ze zraněných je pak ve vážném stavu, sdělila agentuře AP zdravotnice.
Somálský premiér Hassan Ali Khayre v neděli řekl, že zahynuli takřka výhradně civilisté. Prezident Mohamed Abdullahi Mohamed vyhlásil třídenní smutek.
Největší zkázu napáchala exploze nákladního vozidla v hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan poblíž ministerstva zahraničí. Výbuch byl tak silný, že se zhroutilo několik budov, auta shořela a na ulicích ležela potrhaná těla dospělých i dětí. Později otřásl Mogadišem druhý, menší pumový útok ve čtvrti Medína.
Krev pro oběti na výzvu lékařů již darovaly tisíce obyvatel města včetně hlavy státu. Masakr odsoudil generální tajemník OSN generální tajemník OSN António Guterres i Spojené státy, které somálské vládě pomáhají v boji proti Šabábu. Některé země jako Keňa a Turecko nabídly zaslání lékařské pomoci.
Hnutí Šabáb, napojené na globální teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.