Nadšení Čechů z členství v Evropské unii vyprchává
Češi jsou známí jako zarputilí euroskeptici. Ale je tomu opravdu tak? A věříme víc evropským institucím, nebo těm národním? Odpovědi na tyto otázky hledal průzkum Eurobarometr, který probíhá každý půlrok ve všech sedmadvaceti členských zemích Unie.
Nadšení z členství vyprchalo, ale začínáme si pragmatičtěji všímat výhod, které nám Unie přináší, říká k výsledkům průzkumu ředitel společnosti pro výzkum veřejného mínění Factum Invenio Jan Herzmann:
"Vidíme, že to dává ekonomické výhody, plynou sem peníze z evropských fondů. Vidíme, že existují předpoklady pro nějakou společnou evropskou politiku v oblasti bezpečnosti, a to jak vnitřní, tak v zahraničním smyslu slova."
Až překvapivě hodně důvěřujeme evropským institucím, vyplynulo z Eurobarometru. Evropskému parlamentu věří 60 procent a Evropské komisi 59 procent Čechů, zatímco české vládě důvěřuje 37 procent lidí a českému parlamentu jen 15 procent.
Podobný trend ale najdeme skoro ve všech státech Unie, podotýká Vojtěch Hündl, který data Eurobarometru pro Evropskou komisi zpracoval:
"Nejsme žádnou výjimkou, takhle to má většina zemí Evropské unie, že více věří jakoby vzdálenějším evropských institucím než těm národním. U nás je výjimka s národní vládou - v Eurobarometru vyšlo, že jí věří 37 procent populace, což je nadprůměrné ve srovnání s Evropou," doplnil Hündl.
V Česku chybí silný hlas eurooptimistů
V názorech na unii se Češi nechají ovlivnit. Europesimistické hlasy jsou zřetelně slyšet, asi nejhlasitěji z Pražského hradu. Taková síla ale eurooptimistům chybí, upozorňuje Jan Herzmann:
"Trochu jsem čekal, že této role se po návratu z Bruselu ujme pan Špidla jako bývalý komisař a před tím předseda vlády. Nevím, proč to neudělal, ale taková osobnost tady zatím opravdu chybí."
Češi se dál bojí ekonomické krize - i to ukázal Eurobarometr. Pětapadesát procent Čechů má strach, že nejhorší dopady recese teprve přijdou. Že umí krizi efektivně řešit naše vláda, Češi moc nevěří.
"Češi začali vnímat krizi se zhruba půlročním zpožděním proti obyvatelům vyspělejších evropských zemí. Zejména západní Evropa přinesla pocit, že krize je tady, daleko dřív," dodává Herzmann.
Podpora společné evropské měny u nás pomalu roste. Zajímavé je, že podle Eurobarometru celkově věří v Evropskou unii Slováci mnohem víc než Češi, což je vidět mimo jiné právě na vztahu k euru. A má to zřejmě i svoje historické důvody.