Na Zemi nás je 7 miliard
Na Zemi žije od října oficiálně 7 miliard lidí. Statistici sice přiznávají, že zvolené datum není přesné. Ale cílem OSN bylo spíše symbolicky upozornit na problémy spojené s přelidňováním některých oblastí.
„Je to určitě dobrý moment k tomu, zamyslet se nad tím, zda-li tolik lidí na této planetě má podmínky pro slušný život. Číslo ale bude narůstat, problémy s tím spojené tu budou dále, takže já to jako zásadní zlom nevidím,“ říká Petr Lebeda z institutu Glopolis, který se věnuje problematice přelidňování.
Problém Lebeda naopak vidí se zdroji, které jsou ve značné části omezené a s otázkou lidských práv. Zda jsme schopni tolika lidem garantovat slušný život.
Uživit 7 miliard lidí a více jsme schopni, pokud budeme chytře a spravedlivě hospodařit se surovinami. Velmi kritická situace je v subsaharské Africe nebo v řadě zemí Asie.
„Kvůli tání himálajských ledovců dochází k výraznému úbytku vody, ale v podstatě ten úbytek zdrojů cítíme i tady u nás, protože ceny základních komodit neustále stoupají, a i když to není tak dramatické, tak je to průvodním jevem i tohoto problému,“ vysvětluje Lebeda.
Rozdíly mezi státy se podle něj jemně zmenšují, ale poměrně dramaticky narůstají rozdíly uvnitř států. A to jak chudších států, tak i bohatých. To může vést až ke sporům o vodu, zemědělskou půdu nebo ke stěhování národů za lepšími podmínkami.
„Konflikty o zdroje probíhají už dnes. Zatím mají takovou tišší podobu. Projevuje se to snahou skoupit různá důležitá území a získat kontrolu nad důležitými zdroji. Zda to přeroste do nějakých otevřených ozbrojených konfliktů, je v tuto chvíli těžko říct. Já doufám, že ne,“ dodává Lebeda.