Světová produkce lithia v roce 2021 činila 540 000 tun. Světové ekonomické fórum předpokládá, že do roku 2030 přesáhne celosvětová poptávka tři miliony tun.
Čína si nad téměř celým Jihočínským mořem, kterým procházejí významné námořní trasy a očekávají se tam rozsáhlá naleziště nerostných surovin, nárokuje svrchovanost. To mezinárodní společenství odmítá.
NASA pracuje na vývoji technologií, pomocí nichž by z povrchu Měsíce získával vodu a kyslík a později i vzácné kovy. Úřad usiluje o to, aby začal měsíční povrch zpracovávat už v roce 2032
„České obilí je kvalitnější především v tom, že jsme svázáni pravidly pro pěstování jakýchkoliv komodit, včetně pšenice,“ říká předseda zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Spojené státy a Japonsko uzavřely dohodu o kovech pro baterie do elektromobilů. Má posílit jejich dodavatelské řetězce a omezit dovoz nerostných surovin z Číny.
Pro většinu Evropské unie meteorologové předpovídají na nejbližší dva měsíce podmínky „blízko normálu“. „Nemusí to stačit na zotavení z deficitu nahromaděného za více než půl roku,“ tvrdí výzkumníci.
Pětina ocele se do Evropy dováží z Ruska a Ukrajiny. Některé evropské stavební a průmyslové společnosti budou muset svou činnost kvůli výpadkům dodávek z východu pozastavit.
Meziroční inflace dosáhla v únoru 11,1 % a byla tak nejvyšší od léta 1998. Ačkoliv ji statistici počítají stále důkladněji, vnímat ji jako jediné číslo platné pro celou společnost je zavádějící.
Podnikatelé svými přeobjednávkami jen docilují dalších dopravních zádrhelů. Vše zhoršuje nadcházející předvánoční sezona i psychologický efekt prudkého růstu cen energií.
Čeští pivovarníci se snaží prorazit na trhu s pálenkami z piva. Růstu jejich výroby napomohla hlavně koronavirová krize, píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Číšníci a kuchaři při epidemii koronaviru z gastronomie odešli, zpátky se ale vracet moc nechtějí, píše pondělní Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Podle Lidových novin podvodníci využívají toho, že notáři od léta nemusejí kontrolovat změny ve stanovách společenství vlastníků. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Za kilo železného šrotu dostanete v některých sběrnách méně než za kilo papíru. Za šrot průměrně kolem dvou korun třiceti haléřů, za papír můžete dostat někde až dvě koruny sedmdesát haléřů.
V Brazílii pokračuje summit států skupiny BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Číny, Indie a Jihoafrické republiky. A zatímco ruský prezident se snaží získat politické spojence, čínská účast v Brazílii má hlavně ekonomické důvody. Mezi nimi hlavně suroviny. A i proto v Brazílii čínský prezident pobude o něco déle.
Ruský Gazprom by mohl začít dodávat plyn do Číny. Podle náměstka ruského premiéra Arkadije Dvorkoviče se dojednávají poslední detaily smlouvy a cena. Vývoz plynu do Číny je pro Rusko důležitý jako alternativní zdroj peněz pro případ, kdy by surovinu přestala nakupovat Evropa. O přerušení nebo ukončení dodávek se stále častěji mluví v souvislosti s krizí na Ukrajině.
Vyřídit stavební povolení na dům, garáž nebo třeba altánek na zahradě, které leží na chráněném nerostném ložisku, může trvat i několik let a někdy je navíc i dražší. Stát a těžaři tato pravidla vymezují kvůli případné budoucí těžbě. Jenže podle nedávného vyjádření ombudsmana je horní zákon z dob komunismu zastaralý a práva lidí nepřiměřeně omezuje. Změnit by se to mělo už příští rok.
Těžaři z celého světa hledají nové surovinové zdroje v oblastech, které se ještě před několika lety zdály člověku nedostupné. Na nová naleziště strategických surovin si ale mnohdy činí nároky řada zemí a někdy řinčí i zbraněmi.
Na Zemi žije od října oficiálně 7 miliard lidí. Statistici sice přiznávají, že zvolené datum není přesné. Ale cílem OSN bylo spíše symbolicky upozornit na problémy spojené s přelidňováním některých oblastí.
Americká komise pro cenné papíry pracuje na legislativě, která by zkomplikovala používání vzácných minerálů ze zemí, kde zuří konflikt. Panují ale obavy, že by nešikovně sepsaná právní úprava firmy poškodila a nic neřešila.
Vláda projedná východiska energetické a surovinové koncepce v České republice. Mezi její hlavní body patří: diverzifikace energetických zdrojů, posilování infrastruktury, rozšíření dopravních cest nebo zvyšování atraktivity technického školství.
Základní potraviny jsou dražší než v době takzvané potravinové krize z roku 2008. Ukázal to index cen potravinářských komodit světové organizace OSN pro výživu ( FAO). Index měří měsíční změny ceny koše potravin složeného z obilovin, olejnin, mléka, mléčných výrobků, masa a cukru. Tyto potraviny jsou teď vůbec nejdražší od doby, kdy se měření provádí. Tedy za posledních dvacet let. Podle odborníků ceny potravin porostou i v letošním roce, už ale ne tak dramaticky.
Po společné energetické politice bude Evropa jednotně přistupovat i k surovinám. Cílem je snížení závislosti na dodávkách klíčových komodit ze zahraničí, a to zejména proto, že by se tato závislost na některých méně stabilních zemích mohla stát pro Unii politicky i hospodářsky problematická.