K atentátu v Manchesteru se přihlásil Islámský stát. Barbarský čin, reagovala královna
- Halou v anglickém Manchesteru otřásla po koncertu americké zpěvačky Ariany Grande o půl jedenácté místního času exploze.
- Při výbuchu zahynulo podle posledních informací 22 lidí, včetně několika dětí. Dalších 59 lidí bylo zraněno.
- Útočník odpálil podle policie podomácku vyrobenou bombu. Sám při výbuchu zemřel.
- Policie incident vyšetřuje jako teroristický čin. Britská premiérka Theresa Mayová o něm mluví jako o odpudivém teroristickém útoku.
- Britské politické strany dočasně přerušily kvůli útoku kampaň před předčasnými parlamentními volbami.
- České ministerstvo zahraničí zatím nepotvrdilo, ani nevyvrátilo, zda jsou mezi obětmi čeští občané.
Neznámá výbušnina explodovala v multifunkční hale, která byla v tu chvíli plná lidí kvůli koncertu americké zpěvačky Ariany Grande. Populární je hlavně u mladých lidí, mezi návštěvníky proto bylo mnoho mladistvých a dětí. Budova má kapacitu 21 tisíc míst. Svědci tvrdí, že výbuch nastal na konci koncertu krátce po 22.35 místního času. Podle pořadatelů k němu došlo mimo hlavní koncertní sál.
Zpráva pokračuje pod online reportáží.
Po výbuchu nastala v manchesterské hale panika. Na videozáznamech z místa jsou vidět davy vyděšených lidí, kteří se snaží co nejrychleji dostat ven.
Bezpečnostní prohlídky byly nulové, říká Češka o explozi v Manchesteru
Číst článek
„Byli jsme na cestě ven, a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi," řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. „Byl chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč," dodala.
Kdo za útokem stojí, není zatím jasné. Šéf manchesterské policie Ian Hopkins potvrdil, že útok spáchal jeden muž, který odpálil improvizovanou nálož. Při výbuchu pachatel zemřel.
Zda muž jednal sám, nebo byl členem nějaké skupiny, policie zatím neví. Neví se také, jestli je započítán do celkového počtu mrtvých. Podle Hopkinse zatím rovněž není možné sdělit stáří všech obětí útoku, mezi mrtvými jsou ale i děti.
Policie také zřídila linku +44/0161 856 9400, kam mohou lidé volat kvůli informacím o svých příbuzných.
„Informace o tom, zda mezi oběťmi byli čeští občané, nemůžeme pro tuto chvíli potvrdit, ani bohužel vyvrátit. Naše ambasáda v Londýně je v kontaktu s naší honorární konzulkou v Manchesteru, která zjišťuje podrobnosti. Jsme zároveň v kontaktu i s Metropolitní policií, která má standardně identifikaci obětí na starosti," řekla Radiožurnálu Irena Valentová z českého ministerstva zahraničí.
Podle Sebastiana Gorky, poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, by tragédie mohla souviset s vraždou britského vojáka Lee Rigbeyho. Před čtyřmi lety ho dva Britové nigerijského původu ve věku 22 a 28 let za bílého dne na ulici v jihovýchodním Londýně srazili autem. Poté ho ubodali nožem a dobili mačetou. Útočníky, vyznavače radikálního islamismu, poslal soud v únoru 2014 na dlouhá léta do vězení. Jeden dostal doživotí, druhý si odpykává nejméně 45 let.
Předvolební kampaň odložena
Na výbuch reagovali už také britští představitelé. Premiérka Theresa Mayová řekla, že policejní složky shromažďují veškeré detaily o incidentu. Znovu také potvrdila zprávu, že policie vyšetřuje výbuch jako teroristický útok, který ona sama označila za strašlivý. Dodala, že její myšlenky jsou s oběťmi a jejich rodinami.
Obrazem z Manchesteru: Po výbuchu nastala panika. 'Všichni se snažili dostat pryč'
Číst článek
V souvislosti s neštěstím Mayová a předseda labouristů Jeremy Corbyn pozastaví kampaň před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami. V ranních hodinách pak bude premiérka předsedat britské krizové komisi COBRA.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová mluvila o barbarském útoku. Na výbuch reagoval i předseda labouristů Jeremy Corbyn, který útok označil za hrozný a dodal, že je v myšlenkách se všemi postiženými i záchranáři.
První reakce přicházejí už i od kolegů zpěvačky Ariany Grande, který je podle mluvčího jejího hudebního studia v pořádku. Americká popová zpěvačka Katy Perry prohlásila, že má hluboce lituje Arianu i rodiny, které na koncertě byly. Zpěvačka Pink okomentovala události jako „srdcervoucí". Na sociálních sítích se podobné reakce množí.
Lidé se snaží i pomáhat. Starosta Manchesteru Andy Burnham vyzval účastníky koncertu, kteří se nemohou dostat domů, aby se v případě potřeby obrátili na lidi, kteří je u sebe nechají přespat. Zkontaktovat se můžou pomocí speciálního hashtagu #RoomForManchester.
Pokud by se potvrdilo, že jde o teroristický čin, šlo by o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. Británii čekají 8. června předčasné parlamentní volby.
Británie byla v minulosti terčem různých útoků
- Británie byla v minulosti zasažena několika vlnami různých typů útoků, od dlouholeté série atentátů Irské republikánské armády v 70. a 80. letech 20. století přes nejkrvavější teroristický útok v Evropě, který se udál 21. prosince 1988 ve skotském Lockerbie, až po útoky v létě 2005 v Londýně.
- 7. července 2005 - Čtyři koordinované bombové útoky v londýnské veřejné dopravě (tři bomby vybuchly v metru, čtvrtá v autobuse) během ranní špičky si vyžádaly 52 mrtvých (zahynuli také čtyři útočníci) a na 700 zraněných; motivací atentátníků byla účast Británie ve válce s Irákem.
- 22. května 2013 - Britský voják Lee Rigbyho byl ubodán na ulici v Londýně; dva útočníci, Michael Adebolajo a Michael Adebowale, kteří pocházeli z Nigérie a byli křesťanskými konvertity k islámu, byli shledáni vinnými z vraždy a v únoru 2014 odsouzeni na doživotí; jeden z útočníků při útoku údajně volal, že chce pomstít "všechny muslimy zabité britskými vojáky".
- 22. března 2017 - Pět lidí bylo zabito při teroristickém útoku v Londýně; útočník nejprve najel automobilem do chodců na Westminsterském mostě, kde smrtelně zranil čtyři lidi, a následně odjel k nedalekému parlamentu, kde ubodal policistu; pachatele, britského konvertitu k islámu s násilnou minulostí, poté zastřelili policisté.
- 30. června 2007 - Neúspěšný teroristický útok na letišti v Glasgow pomocí zeleného vozu Jeep Cherokee, kterým pachatelé projeli skrz skleněný hlavní vchod do areálu letiště; dva pachatelé byli popáleni, jeden později zemřel v nemocnici v Paisley, druhý byl v roce 2008 odsouzen na doživotí.