Na pomník mroží samice Freyi, kterou norské úřady utratily, se ve sbírce vybralo přes půl milionu korun
V přepočtu přes půl milionu korun se podařilo vybrat na stavbu sochy na památku Freyi, téměř 600kilové samice mrože, kterou norské úřady minulý týden utratily, protože podle nich ohrožovala bezpečnost lidí. Samice mrože se od poloviny července pohybovala v norském hlavním městě Oslu, kde podřimovala na lodích a molech.
Veřejnost podle úřadů ignorovala opakovaná varování, aby se od Freyi držela dál. Úřady uvažovaly o jejím přemístění, ale nakonec se rozhodly, že tato operace je příliš riskantní. Podle veterináře se navíc zhoršil zdravotní stav mrožice, která kvůli zájmu lidí neměla dostatek odpočinku a byla vystresovaná.
Podle odborníků na mořské savce existovala možnost, že by se po uspání mohla utopit. Samici mrože proto v neděli v časných ranních hodinách místního času úřady utratily, napsal server The Washington Post.
Mnozí lidé toto rozhodnutí odsoudili a označili za národní ostudu. Někteří se ptají, proč se úřady nepokusily Freyu přemístit do bezpečnější oblasti nebo nepočkaly, až odejde sama, jakmile se letní davy lidí rozptýlí.
Norské úřady utratily oblíbenou mrožici Freyu. Kvůli lidem neměla dostatek odpočinku a byla vystresovaná
Číst článek
Freyina smrt je podle organizátora sbírky Erika Holma signálem, že „v Norsku, a zejména v Oslu, nejsme schopni poskytnout životní prostor divokým zvířatům“.
„Postavením sochy symbolu, kterým se Freya rychle stala, si budeme vždy připomínat, že nemůžeme nebo bychom neměli vždy zabíjet a odstraňovat přírodu, když nám ‚překáží‘,“ dodal Holm.
Norský premiér Jonas Gahr Store tento týden rozhodnutí obhajoval a pro národní televizní stanici NRK uvedl, že jako námořnický národ „někdy musí dělat nepopulární rozhodnutí“. Dodal, že podobné diskuse vedl i o eutanazii plejtváků malých a tuleňů.
Holm uvedl, že o vytvoření sochy projevilo zájem několik sochařů. Dary přicházely převážně z Norska, ale také ze vzdálených Spojených států, řekl. V případě, že se projekt neuskuteční, budou veškeré dary věnovány norské pobočce Světového fondu na ochranu přírody, dodal.
Představitelé města Oslo na dotaz, zda podpoří umístění sochy na veřejném místě, odpověděli, že socha je „soukromou iniciativou a obec s tím nemá nic společného“.