Moskva vrací úder. Ze země vyhostí 23 britských diplomatů, na odjezd mají týden
Moskva v sobotu oznámila vyhoštění 23 britských diplomatů - na odjezd mají týden. Ruské úřady zároveň odvolaly souhlas s fungováním britského generálního konzulátu v Petrohradu a nařídily zastavit v Rusku činnost britské organizace pro rozvoj kulturních vztahů British Council. Jde o reciproční sankce následující poté, co Londýn mimo jiné vyhostil 23 ruských diplomatů. Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že podobnou reakci očekávalo.
Britský velvyslanec v Moskvě Laurie Bristow byl v sobotu předvolán na ruské ministerstvo zahraničí, kde byl o krocích informován. Obdržel nótu, podle níž svými kroky Moskva reaguje na postup Britů a na neopodstatněná obvinění vůči Rusku ze strany Londýna.
Moskva označila Česko za jednoho z možných původců smrtící látky Novičok
Číst článek
„Britská strana byla upozorněna, že Rusko si vyhrazuje právo přijmout další reciproční opatření v případě, že britská strana podnikne vůči Rusku další nepřátelské kroky,“ citovala agentura Interfax prohlášení ruského ministerstva zahraničí.
Podle zdroje Interfaxu poskytne Moskva pro uzavření generálního konzulátu v Petrohradu dostatek času. Termín, do kdy musí být uzavřen, stanoví ruské úřady na základě mezinárodního práva.
Londýn podle britského ministerstva zahraničí ruský postup očekával, napsala agentura Reuters. Další kroky projedná britská rada pro národní bezpečnost na začátku příštího týdne. Podle ministerstva je nyní prioritou Británie postarat se o své zaměstnance v Rusku.
Britská rada (British Council), která je britskou organizací pro rozvoj kulturních vztahů, vyjádřila hluboké zklamání nad ruským rozhodnutím. Organizace působí především v oblastech vzdělávání, umění, vědy a společnosti.
Britská premiérka Theresa Mayová jen několik hodin poté, co ruské ministerstvo zahraničí informovalo velvyslance o odvetných sankcích, vystoupila na jarním fóru své Konzervativní strany. „Nikdy nebudeme tolerovat ohrožení životů britských občanů a dalších lidí žijících na britském území ze strany ruské vlády. Můžeme si být jisti silnou podporu, kterou nám projevili naši přátelé a spojenci z celého světa,“ citovala sobotní slova Mayové agentura Reuters.
Šedivý: Atentát na Skripala je brutální trest. Pro další přeběhlíky to má být odstrašující moment
Číst článek
Britsko-ruská roztržka
Britsko-ruská roztržka je důsledkem útoku na někdejšího agenta ruské vojenské rozvědky a pozdějšího spolupracovníka britské tajné služby Sergeje Skripala, jehož tento měsíc neznámý útočník v Anglii otrávil. Skripal i jeho dcera jsou v kritickém stavu v nemocnici a Londýn z akce obviňuje Moskvu, která to popírá.
Londýn ve středu v souvislosti s kauzou vypověděl 23 ruských diplomatů, které úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb. Británie rovněž ruší plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni, mimo jiné se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Členové britské vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v červnu a v červenci.
Velvyslanec Bristow v sobotu upozornil, že Londýn ruské diplomaty vyhostil až poté, co Moskva neposkytla vysvětlení, jak se sovětská toxická látka do Británie dostala. „Vždy budeme dělat, co je potřeba pro naši ochranu,“ řekl novinářům.
Příklady vypovězení většího počtu ruských či sovětských občanů z Británie a britských občanů ze Sovětského svazu či Ruska:
Září 1971 - V rámci zřejmě největší špionážní aféry mezi Moskvou a Londýnem vypověděla Británie 105 sovětských diplomatů a úředníků, většinou zpravodajských důstojníků. Moskva recipročně vypověděla 18 britských občanů a formálně odvolala svého velvyslance, který však byl v té době v Moskvě. Do Londýna se vrátil teprve v polovině roku 1972.
Září 1985 - Zběhnutí vysoce postaveného důstojníka sovětské tajné služby KGB a britského agenta Olega Gordijevského na Západ vyvolalo dominový řetězec vypovídání diplomatů obou zemí. Na příkaz britských úřadů muselo Británii opustit postupně 31 sovětských občanů, stejný počet Britů byl vyhoštěn ze SSSR.
Květen 1989 - Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že vypovídá 11 sovětských občanů - diplomatů, pracovníků obchodního oddělení, vojenských atašé a novinářů. Zdůvodnilo to tím, že prováděli činnost neslučitelnou s jejich posláním. Sovětský svaz reagoval vypovězením stejného počtů Britů. Moskva se rovněž rozhodla snížit stav pracovníků britských organizací v SSSR z 375 na 205.
Květen 1996 - Británie vyhostila čtyři ruské občany v reakci na vyhoštění čtyř britských diplomatů z Ruska, které Moskva obvinila z kontaktů s ruským státním příslušníkem, jenž pracoval pro britskou zpravodajskou službu.
Července 2007 - Británie vyhostila čtyři ruské diplomaty kvůli odmítnutím Moskvy vydat Londýnu Andreje Lugového, který v roce 2006 spolu s dalším ruským agentem Dmitrijem Kovtunem podle britských úřadů otrávil bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Rusko poté „na oplátku“ vyhostilo čtyři britské diplomaty z Moskvy a obě země si navzájem ztížily vízový režim pro oficiální představitele.
Březen 2018 - Britská premiérka Theresa Mayová 14. března oznámila, že v reakci na případ otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery vypoví 23 ruských diplomatů, které úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb. Moskva dnes reagovala oznámením o vypovězení stejného počtu britských diplomatů.