Moderní technologie mohou pomoci v šíření lidských práv

Přestože íránská vláda v letošním volebním roce zakázala v ulicích Teheránu natáčet filmy, byl tento týden na prestižním filmovém festivalu v Dubaji uveden dokument, který byl v letos Teheránu natočen tajně, a to pomocí mobilního telefonu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Základem snímku Teherán bez povolení jsou rozhovory jeho autorky Sepideh Farsi s obyvateli hlavního íránského města. Přestože jedinou natáčecí techniku tvořil mobilní telefon, paradoxně zobrazuje snímek Teherán tak, jak by to filmová kamera nikdy nedokázala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spojení moderních technologií a lidských práv mluvil na Rádiu Česko Filip Pospíšil ze společnosti Iuridicum remedium.

Podle íránské dokumentaristky žijící ve Francii se s ní Íránci před mobilním telefonem nebáli hovořit i o kontroverzních tématech týkajících se tamní společnosti a klerikálního íránského režimu. Ve filmu jsou zpovídáni hlavně obyčejní lidé. Celý snímek je doprovázen hudbou repera, který je v Íránu velice populární, přestože má oficiálně zakázáno koncertovat.

Podobné paradoxy zaujaly Sepideh Farsi, podle které Íránci žijí v jistém smyslu schizofrenní život a jsou zvyklí jinak mluvit v soukromí a jinak na veřejnosti.

Vysoká kvalita záznamu překvapila

Přestože je snímek natočen na mobilní telefon, zaujal publikum na filmových festivalech překvapivě kvalitním obrazem. Film Teherán bez povolení je tak důkazem toho, že moderní technologie sehrávají stále důležitější roli jak při potlačování lidských práv, tak i při jejich prosazování.

Mobilní telefony sehrály důležitou roli také v době nedávných protivládních demonstrací, protože pomohly i přes cenzuru a omezení práce novinářů přenášet do světa informace a záběry nepohodlné íránskému režimu.

Moderní technologie mají i negativní dopad

Podle Filipa Pospíšila, který je expert Projektu lidská práva a technologie občanské společnosti Iuridicum remedium si myslí, že moderní technologie mohou hodně pomoci v boji za lidská práva. Zároveň ale dodává, že také můžou složit ke sledování a potlačování svobody.

"Moderní technologie mají obrovský potenciál, který se dá využít pro aktivizaci lidí a pro jejich vzájemnou komunikaci. Sdílení informací může být například při bránění lidských práv nebo při referování o jejich porušování velmi důležité," vysvětluje Pospíšil.

Zároveň ale upozorňuje na jejich negativní vliv: "Na druhou stranu mají v sobě obsažené riziko, že je možné jejich uživatele a jeho komunikaci sledovat. K takovému sledování dochází jak v nedemokratických, tak i demokratických zemích."

Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme