Mladé Afghánce uřízl manžel uši. Oběť je v nemocnici, pachatel na útěku

Mladá žena ze severního Afghánistánu je v péči lékařů poté, co ji její manžel svázal a uřízl jí obě uši. O tragickém případu domácího násilí informovala ve středu BBC.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákon, který by měl chránit afghánské ženy před násilím, už prošel oběma komorami parlamentu (ilustrační snímek).

Zákon, který by měl chránit afghánské ženy před násilím, už prošel oběma komorami parlamentu (ilustrační snímek). | Foto: Flickr.com/DVIDSHUB

Krvácející ženu jménem Zarina přivezli do nemocnice v provincii Balch v úterý ráno, potvrdil místním reportérům ředitel nemocnice. Stav zraněné je stabilizovaný, utrpěla však hluboké trauma.

„Nespáchala jsem žádný hřích. Nevím, proč mi můj manžel tohle udělal,“ řekla oběť pro Pajhwok News. Manžel prý zaútočil nečekaně, když se v noci náhle probudil.

Podle Zariny nebylo manželství šťastné. Pro BBC uvedla, že ji rodina provdala ve 13 letech a že vztahy s jejím mužem jí nedávaly příliš důvodů k radosti. „Můj manžel se mnou vždycky zacházel špatně. Nedovoloval mi dokonce ani navštěvovat své rodiče. Je to velmi podezřívavý člověk a často mě obviňoval, že se bavím s cizími muži,“ popsala.

Pachatel je nyní na útěku, policie však ujišťuje, že jej brzy dopadne a potrestá. To samé požaduje i oběť, která po boku manžela odmítla dál žít.

Týrané Afghánky

Násilí na ženách patří k palčivým bolestem dnešního Afghánistánu – podle předloňského výzkumu Global Rights postihne v té či oné formě 9 z 10 Afghánek. Mnohé z případů týrání proniknou také do světových médií, například loňské zmrzačení Rezy Gulové, jíž manžel uřízl nos, upálení 27leté Kábulčanky Farchundy, kterou rozvášněný dav neprávem vinil ze spálení koránu, a řada dalších. O většině trýzněných žen se však svět nikdy nedozví.

Íránka odsouzená za vraždu muže, který se ji prý pokusil znásilnit, byla popravena

Číst článek

Legislativy, která by jim ulehčila, se zatím nedostává. V uplynulých letech se afghánská vláda příslušné zákony několikrát pokusila prosadit. Její úsilí však ztroskotalo na bývalém prezidentovi Hámidu Karzajovi, který ho nestvrdil podpisem ani tehdy, když návrh prošel oběma komorami parlamentu, připomíná BBC.

Karzajův nástupce Ašraf Ghaní má nyní před sebou legislativu, která prošla dolní komorou parlamentu v listopadu a o měsíc později uspěla také v komoře horní. Navrhovaný zákon má být štítem jak pro ženy, tak pro děti.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme