Do Spojených států míří karavana 6000 migrantů. Doufají v Bidenovu mírnější migrační politiku
Nejméně 6000 migrantů se posouvá přes Guatemalu směrem k Mexiku a USA poté, co se jim na hondurasko-guatemalských hranicích podařilo prorazit policejní kordon, informovala v sobotu agentura AFP. Zástup lidí dorazil pěšky z Hondurasu a v pátek večer překročil hranici na přechodu El Florido.
Karavana migrantů vyrazila za pátečního rozbřesku z honduraského města San Pedro Sula za vidinou lepšího života do USA. Guatemalský institut pro migraci odhadl počet lidí, kteří se vydali k přechodu El Florido, na 6000. Příslušníci policie na hranicích neměli střelné zbraně, aby se vyvarovali použití síly proti skupině, v níž bylo i mnoho rodin s dětmi, vysvětlil jeden z policistů.
‚Horší situace než v Morii.‘ Migranti na Lesbu žijí v podmáčených stanech, bez topení i teplé vody
Číst článek
Guatemalské úřady umožňují vstup do země jen těm, kdo mají platné dokumenty a negativní test na koronavirus. Přestože mnozí ve skupině tyto podmínky nesplňují, i tak se jim podařilo projít. Po asi 450 kilometrů dlouhém pochodu přes Guatemalu se velká část migrantů pokusí dostat do Mexika přes přechod Tecún Umán, upřesnily migrační úřady. Migranti putují v zástupu s batohy na zádech, většina má roušku. Někteří vyskakují na kamiony, aby postupovali rychleji.
Pandemie i hurikány
„Rozhodl jsem se dostat do USA, protože v mé zemi není práce,“ sdělil AFP dvacetiletý Hondurasan Carlos Flores. Špatná ekonomická situace mnohých Hondurasanů se ještě zhoršila kvůli dopadům koronavirové pandemie a dvěma hurikánům, které se přes jejich domovinu ve Střední Americe s asi devíti miliony obyvatel přehnaly v listopadu. Hondurasané kromě toho musejí čelit násilí zločineckých gangů a obchodníků s drogami.
„Odcházíme se zlomeným srdcem. Já za sebou nechávám rodinu, manžela a tři děti,“ řekla reportérům 36letá Jessenia Ramirezová. Ta doufá, že Joe Biden, který bude ve středu uveden do prezidentského úřadu, jí v USA „dá šanci“.
Biden slíbil lidštější přístup k migračním otázkám, než jaký zastává jeho předchůdce Donald Trump. Mark Morgan, komisař amerického úřadu pro cla a ochranu hranic (CBP), ale migranty varoval: „Neplýtvejte časem a penězi, neriskujte svoji bezpečnost a zdraví.“
Dosluhující prezident v pátek nařídil na hranicích s Mexikem zavedení nouzového stavu. Toto opatření bylo přijato poprvé od roku 2019. Bílý dům vysvětlil, že opatření byla přijata mimo jiné ve snaze udržet pod kontrolou migraci a „příliv drog a kriminality“.