Unijní ministři jednají o migrační reformě. ,Česko nebude akceptovat povinné kvóty,‘ uvedl Rakušan
Ministři vnitra států Evropské unie jednají o pokrocích v přípravách migrační reformy, na kterou Evropská unie čeká už od velké migrační krize v roce 2015. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že Česko odmítá povinné kvóty na přijímání migrantů. Podle eurokomisařky pro vnitřní záležitosti Ylvy Johanssonové dělají členské státy a Evropský parlament ve vyjednávání o finální podobě reformy pokroky a podaří se najít kompromis.
Johanssonová také varovala před aktuálním rizikem teroristických útoků. Komisařka uvedla, že nyní jsme v období, kdy je riziko terorismu v Evropě velmi vysoké.
Evropská komise proto podle ní vyčlenila dodatečných 30 milionů eur na zabezpečení rizikových míst. Konkrétně Johanssonová zmínila místa pro bohoslužby.
„S válkou mezi Izraelem a hnutím Hamás, polarizací, kterou tento konflikt způsobuje v naší společnosti a blížícími se svátky je zde velké riziko teroristických útoků v Evropské unii. Nedávno jsme to viděli třeba v Paříži,“ uvedl komisařka.
Členské státy i Evropský parlament už mají schválené své pozice ke všem částem reformy a nyní mezi nimi probíhá závěrečné vyjednávání v takzvaných trialozích, z něhož vzejde konečná podoba migrační reformy, pokud se podaří najít kompromis.
Útočník zabil v centru Paříže německého turistu. Radikální islamista chtěl zemřít jako mučedník
Číst článek
Španělské předsednictví stále věří, že se podaří politickou dohodu najít ještě do konce roku. V úterý o tom a před ministerskou schůzkou mluvil španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska. Někteří diplomaté jsou ale skeptičtější.
Rozporů mezi europarlamentem a členskými státy v přístupu k migrační reformě je totiž mnoho a hledání kompromisu jde velmi pomalu. Migrační reforma tak podle nich zřejmě spadne až na příští belgické předsednictví, které začíná 1. ledna.
Jasným společným cílem je najít shodu a reformu definitivně schválit do konce volebního období, tedy do začátku června.
Povinná solidarita
Českou pozici z Bruselu komentoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který uvedl, že pro Česko je důležité zavedení důsledné hraniční procedury, tedy kontrol přicházejících migrantů a rychlé vyřizování úředních záležitostí u těch, kteří na azyl nárok nemají.
Měli by se tak vrátit do zemí původu. Rakušan také zopakoval, že pro Česko jsou nepřijatelné povinné kvóty na rozdělování migrantů.
Migrace lidí je z biologického pohledu výhodná. Ukáže se to ale až po mnoha generacích, říká antropolog
Číst článek
„Máme jasně definovanou solidaritu a jakékoli posuny tady nejsou možné. Červená linie je, že jako Česká republika nikdy nebudeme akceptovat povinné relokační kvóty. To prostě nejde. To je dlouhodobá pozice Česka a tady už my nemáme kam ustupovat. Tento názor České republiky je konzistentní,“ řekl Rakušan.
Povinné kvóty už letos v červnu odmítla Rada Evropské unie jako celek a s tím také šla do těch vyjednávání s Evropským parlamentem.
Ten původně na povinném přerozdělování migrantů trval, ale z posledních zpráv z jednání se zdá, že je ochoten ustoupit. Namísto toho je nyní na stole princip takzvané povinné flexibilní solidarity.
Členské státy by si tak podle tohoto principu mohly vybírat, zda budou k řešení problémů s migrací přispívat tím, že stanovené množství migrantů přijmou, nebo místo toho v přispějí finančně anebo praktickou pomocí přímo v zemi, která je aktuálně zasažená migrační vlnou.