Tvář #MeToo v Japonsku Šiori Ito uspěla. Muž, kterého obvinila ze znásilnění, jí má zaplatit 3,3 milionu jenů
Japonský soud nařídil známému televiznímu reportérovi Norijuki Jamagučimu zaplatit 3,3 milionu jenů (asi 690 tisíc korun) jako odškodné novinářce, která jej obvinila ze znásilnění. Třicetiletá Šiori Ito se v Japonsku stala symbolem celosvětového hnutí #Metoo, protože v zemi prolomila tabuizované téma sexuálního násilí. O problematice napsala i knihu s názvem Black Box.
„Jsem velmi šťastná,“ komentovala třicetiletá novinářka verdikt soudu. V rukou v tu chvíli držela transparent s japonským nápisem, který lze přeložit jako vítězství. Jamaguči novinářům řekl, že má v úmyslu se odvolat a obvinění ze znásilnění nadále popírá. O rozhodnutí soudu informovala BBC.
Ženy v Česku nahlásily nejvíc případů znásilnění za posledních 10 let. Odvahu jim dodává i MeToo
Číst článek
Ito tvrdí, že ji Jamaguči v roce 2015 znásilnil. V té době pracovala jako stážistka agentury Reuters v Tokiu. Jamaguči ji podle jejích slov pozval na pracovní večeři kvůli stáži u něj v redakci. Ito uvedla, že si myslí, že ji během večeře zdrogoval.
„Asi po hodině se mi začala motat hlava, tak jsem odešla na toaletu. Vzpomínám si, jak jsem stála nad umyvadlem, a potom už na nic jiného,“ řekla Ito na tiskové konferenci v říjnu 2017. Podle svých slov se probudila až v hotelovém pokoji ve chvíli, když na ní starší novinář ležel a nahou ji znásilňoval. Ito se nakonec podařilo z hotelového pokoje utéct.
O pár dní později se rozhodla, že celý incident nahlásí na policii, která se ale podle jejích slov nechtěla případem zabývat. Ito tvrdí, že se jí policisté snažili vysvětlit, že je velmi obtížné takové věci vyšetřit a že si akorát zničí svoji novinářskou kariéru. Novinářka nicméně trvala na tom, aby se policie případem zabývala.
Rekonstrukce znásilnění
Policie zahájila vyšetřování, které ale pro nedostatek důkazů pozastavila. Novinářka vypověděla, že během vyšetřování ji policisté nutili údajné znásilnění předvést na panákovi v životní velikosti a během úkonu se na ni dívali. „Policisté mě odvedli do tělocvičny na stanici a řekli mi, abych si lehla na zem na matraci. Poté na mě tří mužští důstojníci položili panáka a kladli mi velmi intimní dotazy o tom, co se té noci stalo.“
Ito následně zažalovala známého televizního reportéra o finanční náhradu 11 milionů jenů (asi 2,3 milionu korun). Jamaguči znásilnění popírá. Tvrdí, že k pohlavnímu styku došlo s novinářčiným souhlasem a podal protižalobu, ve které se domáhá odškodnění 130 milionů jenů (asi 27 milionů korun). Jeho žalobu však soud zamítl.
Jamaguči tak nyní musí zaplatit soudem určenou částku, zůstává však bez jakéhokoliv dalšího trestního postihu. Podle japonských zákonů totiž musí státní zástupce prokázat, že se jednalo o násilný čin, nebo že oběť takového činu nebyla v danou chvíli schopna sebeobrany.
Court orders journalist to pay damages to reporter Shiori Ito over alleged rape suit japantoday.com/category/crime…
03:53 – 18. 12. 2019