Merkelová vyhlásila tříměsíční moratorium na prodloužení provozu jaderných reaktorů
Neexistují žádná tabu, pokud jde o bezpečnost jaderných reaktorů, prohlásila dnes kancléřka Angela Merkelová. Německá vláda nechala prověřit všech 17 jaderných zařízení, která jsou nyní v Německu v provozu. Zároveň na 3 měsíce pozastavila rozhodnutí o prodloužení životnosti těchto zařízení.
Německá vláda se pod tlakem událostí v Japonsku a především pod tlakem blížících se trojích zemských voleb rozhodla k okamžité reakci.
„Vzhledem k tomu, co jsme viděli v Japonsku musíme nechat udělat nové bezpečnostní analýzy. I když nemůže dojít v Německu k tsunami, musíme zařízení detailně prověřit,“ prohlásil šéf koaliční FDP Westerwelle.
„Nikdo nesmí být na pochybách, že situace po moratoriu bude jiná než před jeho uzavřením. Mezitím budeme řešit, jaká je cesta k obnovitelným zdrojům energie a jak ji co nejrychleji dosáhnout,“ řekla na mimořádné tiskové konferenci kancléřka Merkelová.
Dvě nejstarší zařízení, reaktory Biblis A v Hesensku a Neckarwestheim I v Bádensku-Württembersku, které měly být odpojeny v příštích třech měsících, ukončí podle kancléřky provoz okamžitě.
„Jisté je, že tak rychlá reakce je dána politickým tlakem. K japonskému neštěstí došlo pro německou vládní koalici v nejméně vhodnou dobu. Už tuto neděli se konají volby v Sasku-Anhaltsku a hlavně za 14 dní v Hesensku a tradiční baště CDU Bádensku-Würtenbersku,“ připomněla zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová s tím, že v obou spolkových zemích se nacházejí jaderné elektrárny.
Protesty budou pokračovat
Opozice moratorium kritizuje. Podle SPD a Zelených jde jen o předvolební manévr, zástěrku do doby, než bude po volbách. Obě strany , i experti na energetiku požadují okamžité osmi nejstarších německých reaktorů.
Odlišná reakce pak zaznívá ze strany jaderné lobby, která upozorňuje na to, že série přírodních katastrof nemůže v Německu nikdy nastat. Nicméně proti atomovým elektrárnám je podle posledního průzkumu asi 60 procent Němců, po tragédii v Japonsku by toto číslo zřejmě ještě vzrostlo.
„Mimochodem v podvečer se v Německu v rámci protiatomových protestů sešlo asi sto deset tisíc lidí. Velké mítinky jsou pak svolány také na 26. března, v předvečer pro vládu zásadních voleb v Bádensku-Würtenbersku,“ dodala Klára Stejskalová.