Merkelová vyhlásila tříměsíční moratorium na prodloužení provozu jaderných reaktorů

Neexistují žádná tabu, pokud jde o bezpečnost jaderných reaktorů, prohlásila dnes kancléřka Angela Merkelová. Německá vláda nechala prověřit všech 17 jaderných zařízení, která jsou nyní v Německu v provozu. Zároveň na 3 měsíce pozastavila rozhodnutí o prodloužení životnosti těchto zařízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

Německá vláda se pod tlakem událostí v Japonsku a především pod tlakem blížících se trojích zemských voleb rozhodla k okamžité reakci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová v pořadu Stalo se dnes.

„Vzhledem k tomu, co jsme viděli v Japonsku musíme nechat udělat nové bezpečnostní analýzy. I když nemůže dojít v Německu k tsunami, musíme zařízení detailně prověřit,“ prohlásil šéf koaliční FDP Westerwelle.

„Nikdo nesmí být na pochybách, že situace po moratoriu bude jiná než před jeho uzavřením. Mezitím budeme řešit, jaká je cesta k obnovitelným zdrojům energie a jak ji co nejrychleji dosáhnout,“ řekla na mimořádné tiskové konferenci kancléřka Merkelová.

Dvě nejstarší zařízení, reaktory Biblis A v Hesensku a Neckarwestheim I v Bádensku-Württembersku, které měly být odpojeny v příštích třech měsících, ukončí podle kancléřky provoz okamžitě.

„Jisté je, že tak rychlá reakce je dána politickým tlakem. K japonskému neštěstí došlo pro německou vládní koalici v nejméně vhodnou dobu. Už tuto neděli se konají volby v Sasku-Anhaltsku a hlavně za 14 dní v Hesensku a tradiční baště CDU Bádensku-Würtenbersku,“ připomněla zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová s tím, že v obou spolkových zemích se nacházejí jaderné elektrárny.

Protesty budou pokračovat

Opozice moratorium kritizuje. Podle SPD a Zelených jde jen o předvolební manévr, zástěrku do doby, než bude po volbách. Obě strany , i experti na energetiku požadují okamžité osmi nejstarších německých reaktorů.

Odlišná reakce pak zaznívá ze strany jaderné lobby, která upozorňuje na to, že série přírodních katastrof nemůže v Německu nikdy nastat. Nicméně proti atomovým elektrárnám je podle posledního průzkumu asi 60 procent Němců, po tragédii v Japonsku by toto číslo zřejmě ještě vzrostlo.

„Mimochodem v podvečer se v Německu v rámci protiatomových protestů sešlo asi sto deset tisíc lidí. Velké mítinky jsou pak svolány také na 26. března, v předvečer pro vládu zásadních voleb v Bádensku-Würtenbersku,“ dodala Klára Stejskalová.

Klára Stejskalová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme