Marine Le Penová chce uzavřít francouzské hranice a vystoupit z eurozóny
Prezidentka Národní fronty Marine Le Penová může být v letošních francouzských prezidentských volbách jazýčkem na misce vah. 43letá poslankyně Evropského parlamentu je ekonomicky spíše vlevo – je pro 35hodinový pracovní týden nebo zvýšení daní až na 46 procent. Ale stěžejní část jejího programu se týká přistěhovalectví a národní identity. Marine Le Penová se netají tím, že by nejraději uzavřela hranice a vystoupila z eurozóny.
Marine Le Penovou moje otázka, zdali bychom se tedy podle jejích rad měli přijetí eura vyvarovat, přirozeně pobavila.
„Čeští přátelé, rozhodně nevstupujte do eurozóny. Vidíte, i Francie, která je velmi bohatou zemí, má kvůli euru velké potíže. Euro je příliš silné, komplikuje naše exportní možnosti a přispívá k vysoké nezaměstnanosti i chudobě,“ říká prezidentka Národní fronty, která má ve svém programu vystoupení Francie z eurozóny.
V přímém styku je to dáma, která nepostrádá jisté charizma a působí poměrně sympaticky. V každém případě se v porovnání se svým otcem až dosud vyvarovala různých rasistických a antisemitských výroků a přispěla výraznou měrou k tomu, že Národní fronta získala ve Francii pro mnoho lidí o něco přívětivější tvář.
Reportáž spolupracovníka Českého rozhlasu ve Francii Jana Šmída o kandidátce na prezidentku Marine Le Penové na Radiožurnálu.mp3
Přesto se ve své politice a orientaci příliš neliší od toho, co prosazoval její otec. Na jedno z čelným míst klade národní identitu.
„Je určitě opodstatněné, aby se lidé zabývali národní identitou a přemýšleli o ní. Není to umělé téma, mělo by se o tom debatovat,“ míní politička.
Na mítinku v Palavas nedaleko Montpellier v regionu Languedoc na jihu Francie mluvila především o tom, jak je nutné chránit si trh. Ostatně Marine Le Penová se nijak netají tím, že by po svém zvolení uzavřela hranice a vytvořila ministerstvo pro suverenitu.
Práce a bydlení
Padesátiletá Michel z Montpellier prošla, co se svých preferencí týče, jistým vývojem. „Předtím jsem po dlouhá léta volila socialisty a pak si uvědomila, že příliš mnoho sociálních výhod je vlastně zabíjí,“ tvrdí a vysvětluje, co se jí nelíbí.
„Největší problém ve Francii je práce a bydlení. Mám děti a vidím, jak se protloukají životem. Nemůžete opravdu žít, když vyděláváte 500 eur za měsíc. Proto souhlasím s tím, co říká Marine Le Pen. Nechceme vyhostit cizince, ale když se rozhoduje o tom, kdo dostane práci, tak musíme vždy preferovat Francouze, oni musí mít přednost,“ říká Michel.
Je to téma, které se prolíná celým večerem v Palavas. Vysoká nezaměstnanost, nedostatek pracovních míst, příliš mnoho cizinců. Stejně to vidí i Patrice z nedalekého Beziers, který přišel na mítink s francouzskou vlajkou.
„Pro mě je nejdůležitějším tématem přistěhovalectví, důležitějším než ekonomické věci jako odchod z eurozóny. Co se imigrace týče, nemůžeme si dovolit přijímat další a další lidi, když tady sami nemáme práci pro všechny, já ji hledám už dlouho,“ vysvětluje Patrice.
Večeře pro 6000 lidí
Setkání s Marine Le Penovou je vlastně velkou večeří pro šest tisíc lidí. Vstup stojí patnáct eur a mnoho lidí se do přeplněného sálu nedostalo. Lidé se sjížděli ze všech koutů Francie. Mítink v Palavas se uskutečnil ještě před událostmi v Toulouse, proto téma náboženství nehrálo podstatnou roli, ale i tak se řada lidí otevřeně rozpovídala o tom, s čím mají problém.
„Nerozumím tomu, proč financujeme výstavbu mešit a ne kostely. Kostely nedostávají žádné příspěvky, často jsou z nich ruiny, ale stát přispívá k financování mešit. Tomu nerozumím. Když budou mít Francouzi stejná práva v cizině jako mají cizinci u nás, nebude mi to připadat divné, takhle to nemá logiku,“ tvrdí Christian, právník z Montpellier.
Marine Le Penová zve závěrem večera na pódium své spolupracovníky a celý sál zpívá Marseillaisu. I když hlavní témata jako imigrace a protekcionismus se nemění, kandidátce Národní fronty, kterou před rokem zařadil americký týdeník Time mezi sto nejvlivnějších žen světa, se podařilo stranu otevřít a mírně změnit její tvář.
V dubnu před rokem ji průzkumy s 23 procenty hlasů dokonce dávaly na první místo, teď bojuje Marine Le Penová, dvojnásobně rozvedená matka tří dětí o to, aby byla tím třetím vzadu a také o svou politickou budoucnost. Vzhledem ke svému mládí má dost času na svou šanci čekat.