Margaret Thatcherovou doprovodí na poslední cestě i samotná panovnice
I samotná královna Alžběta II. doprovodí příští středu na poslední cestě první a zatím i poslední premiérku britské historie Margaret Thatcherovou. Pohřeb bude příští středu, oznámil v Londýně úřad premiéra.
Obřadu v katedrále svatého Pavla se zúčastní i britská panovnice Alžběta II. Její přítomnost přitom není samozřejmá. Tradičně se totiž panovník pohřbu zesnulého premiéra neúčastní a vysílá za sebe vysokého člena královské rodiny.
O přípravách pohřbu Margaret Thatcherové mluvil zpravodaj ČRo v Británii Jiří Hošek
Naposledy se královna Alžběta II. účastnila pohřbu Winstona Churchilla v roce 1965.
Pohřbu Thatcherové v katedrále svatého Pavla se mají účastnit desítky světových osobností. Jejich seznam se však teprve rodí v rámci operace Opravdová modrá, jak je označována příprava ceremoniálu.
V Británii se den po smrti Thatcherové množí kritická hodnocení jejího vládnutí
Číst článek
Před samotným obřadem, v noci ze 16. na 17. dubna, spočinou ostatky expremiérky v kapli Panny Marie v londýnském parlamentu, kde Thatcherová sváděla nesčetné diskuze s přívrženci i odpůrci její politiky.
Ve středu bude mít pouť rakve do katedrály svatého Pavla dvě části. Při té první ji poveze pohřební vůz a před kostelem královského letectva ji přeloží na dělostřeleckou lafetu taženou koňmi.
Celkové náklady na pohřeb se odhadují na zhruba 8 milionů liber. Část bude hrazena ze státního rozpočtu a část uhradí rodina zemřelé.
Dokázala lidi nadchnout i rozdělit
Nejen hodnotící články v britském tisku však jasně ukazují, jak rozporuplnou osobností baronka Thatcherová byla.
Přípravy pohřbu i reakce britské veřejnosti a médií shrnul tamní spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek
Na některých místech se dokonce oslavovalo, tančilo. Minimálně na dvou místech dokonce došlo k incidentu s policí. Slavilo se i v Severním Irsku.
Bývalý premiér Tony Blaire tyto oslavy označil za věc velmi nechutnou.
Ve středu zasedne Poslanecká sněmovna na zvláštní schůzi, při které zvolení zástupci vzdají hold bývalé premiérce. Nikoli všichni poslanci jsou ale nadšeni. Někteří se domnívají, že stačilo vyčkat na příští pondělí, kdy má sněmovna řádné zasedání. Jsou to však spíše okrajové názory.
Média jsou plné vzpomínek na Železnou lady od jejích spolupracovníků a přátel, ale nechybějí ani kritické články.
Mezi televizními snímky byla třeba reportáž z jedné hornické hospody v hrabství Yorkshire, kde v jedné místnosti sedí bývalí horníci, kteří před 30 lety byli ve stávce, a v úplně jiné místnosti pak štamgasti, kteří tehdy do stávky nevstoupili. Dodnes se jedni druhým vyhýbají.
Je zřejmé, že Margaret Thatcherová byla osobností, která dovedla lidi pro své ideály nadchnout, ale také ideologicky rozdělit. O významu jejího odkazu budou nejen Britové ještě jistě dlouho debatovat.