Maďaři protestují proti plánovanému kampusu čínské univerzity. Má stát místo studentských kolejí
Tisíce Maďarů vyšly v sobotu do budapešťských ulic na protest proti plánovanému vybudování kampusu čínské univerzity Fu-tan. Opoziční politici i ekonomové kritizují vysoké náklady projektu, netransparentnost i posilování čínského vlivu. Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána však projekt obhajuje s tím, že do země přivede světovou úroveň vědy a vzdělávání, napsala agentura Reuters.
Organizátoři sobotního protestu na sociálních sítích označili vládní kroky umožňující zbudování kampusu za „velkoobchodní výprodej bydlení maďarských studentů i jejich budoucnosti, jen aby do země mohli přivést elitní univerzitu čínské diktatury“.
Někteří z demonstrantů, kteří se poté sešli v ulicích Budapeště, poté prostřednictvím svých transparentů obviňovali vládu „zrady“.
‚Třída Ujgurských mučedníků.‘ Budapešť přejmenuje ulice kolem plánovaného čínského kampusu
Číst článek
Jeden z protestujících na demonstraci podle agentury Reuters řekl, že nechce, aby Maďarsko posilovalo svůj „feudální vztah s Čínou“. Peníze by podle něj měly být využity spíše na zlepšení podmínek na stávajících maďarských univerzitách.
Náklady a netransparentnost kritizují i opoziční politici a ekonomové. Proti plánu bojuje také budapešťský starosta, který před několika dny oznámil symbolické přejmenování ulic kolem budoucího kampusu po nepřátelích čínského režimu.
Maďarská liberální opozice v souvislosti s projektem čínské univerzity obviňuje premiéra Viktora Orbána z přílišného sbližování s čínským režimem.
Oponenti také zdůrazňují obavy, že by plánovaný kampus mohl podrývat kvalitu vysokého školství v zemi a napomáhat rozšiřovat čínský vliv v Maďarsku i v celé Evropské unii.
Vláda Viktora Orbána však vybudování kampusu obhajuje s tím, že do země přivede světové odborníky, a místní studenti se tak budou moci učit „od těch nejlepších“.
Utužování vztahů
Maďarská vláda se na projektu v dubnu dohodla s čínskou univerzitou Fu-tan, sídlící v Šanghaji. Právě její kampus by měl být postaven na místě, kde měly původně stát koleje pro maďarské studenty.
Před 32 lety došlo k masakru na náměstí Nebeského klidu. Jeho připomínku trestá Čína, Hongkong i Macao
Číst článek
Peking protesty označil za akci několika maďarských politiků a snahu upoutat pozornost na úkor maďarsko-čínských vztahů.
Viktor Orbán dlouhodobě čelí kritice za utužování vztahů s neliberálními vládami Číny, Ruska a dalších zemí. Sám je přitom odsuzován evropskými zeměmi za omezování svobody a nezávislosti médií, justice i vědy.
Poprvé od uchopení moci v roce 2010 bude zároveň v nadcházejících parlamentních volbách, plánovaných na rok 2022, čelit sjednocené opozici, píše agentura Reuters.