Macron si volal s prezidenty Ruska a Ukrajiny, s Putinem mluvil tento týden již potřetí
Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek telefonoval s prezidenty Ruska a Ukrajiny - Vladimirem Putinem a Volodymyrem Zelenským. Hovořil s nimi zvlášť a podle prohlášení Elysejského paláce se snažil dosáhnout pokroku v otázce ukrajinského Donbasu, a to v rámci úsilí o zmírnění napětí v oblasti, uvedla agentura Reuters. S Putinem si Macron telefonoval už potřetí za poslední týden.
Francouzský prezident podle agentury Reuters v rozhovorech s oběma svými protějšky zdůraznil význam jednání s cílem dosáhnout strategické rovnováhy v Evropě, která by umožnila snížit napětí a zaručit bezpečnost na kontinentu.
Spojené státy podezírají Rusko z plánu na vytvoření falešných videí jako záminky pro útok na Ukrajinu
Číst článek
„Vladimir Putin znovu upozornil na provokativní prohlášení a akce kyjevského vedení, které jsou v rozporu s minskými dohodami,“ cituje TASS z prohlášení Kremlu. Prezidenti podle něj spolu také hodnotili současnou situaci, mimo jiné s ohledem na nedávná jednání mezi různými mezinárodními představiteli.
Nejvyšší představitelé Ruska a Francie podle Kremlu hovořili o bezpečnostních požadavcích Moskvy a dohodli se na dalších jednáních. Putin s Macronem telefonicky hovořil už v pátek 28. ledna a v pondělí 31. ledna.
Urychlení mírového procesu
Zelenskyj ve čtvrtek na twitteru napsal, že s Macronem pokračoval v dialogu mimo jiné o urychlení mírového procesu v rámci takzvaného normandského formátu. To jsou čtyřstranné rozhovory, ve kterých Francie s Německem zprostředkovávají jednání mezi Ukrajinou a Ruskem s cílem ukončit konflikt na východě Ukrajiny.
Prezidenti se podle Zelenského dohodli „na dalších krocích k udržení stability Ukrajiny a posílení finanční a hospodářské spolupráce“.
Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků a vyvolalo tím obavy Západu, že se připravuje na vojenskou akci na Ukrajině. Moskva popírá, že by měla v plánu Ukrajinu napadnout. Tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost.
Od Spojených států a NATO žádá kromě jiného záruku, že aliance nepřijme Ukrajinu, a nebude tak zvyšovat svoji přítomnost v ruské blízkosti. NATO i USA tento ruský požadavek odmítají.