Londýnská policie pátrá po zlodějích uměleckých předmětů
Londýnská policie se dostala na stopu mezinárodní tlupy zlodějů uměleckých památek, když byla do jedné advokátní kanceláře odevzdána zlatá čelenka ukradená ze starého hrobu před dvaceti lety.
Překrásnou čelenku z tepaného zlata pocházející z doby močické kultury v jihoamerickém Peru odevzdal do advokátní kanceláře v centrálním Londýně klient, který netušil, že jde o uloupený artefakt.
Čelenka znázorňuje mořského boha s osmi choboty a pochází ze sedmého století. Je to vzácný příklad jemné umělecké práce Močiků. Odborníci čelenku označují za Monu Lisu peruánského kulturního dědictví. Čelenka byla ukradena z hrobu na severu Peru v roce 1988 a prodána na černém trhu.Od té doby se nevědělo, kde přesně je. Podle informací v listě Times čelenku propašoval do Londýna nejmenovaný světoznámý sportovec, který je dobře znám i v uměleckém světě.
Do Anglie byl údajně v červenci nalákán Michelem Van Rijnem, bývalým ilegálním obchodníkem s uměleckými artefakty. Nyní se ale Van Rijn už věnuje zákonným transakcím, zvláště pak pátrání po ukradených uměleckých památkách. Je něco jako opak kozla, co se stal zahradníkem.
S pašerákem, tím nejmenovaným světoznámým sportovcem, sjednal Van Rijn podrobnosti odevzdání čelenky. Šlo o složitou operaci, o které se dozvěděla peruánská policie a ta se pak spojila se Scotland Yardem. Londýnští vyšetřovatelé pak čekali až se čelenka objeví, což se stalo prostřednictvím právní kanceláře v centrálním Londýně.
Walter Alva, ředitel královských hrobů v sipánském muzeu v Peru, řekl po objevení čelenky novinářům: "Bezpochyby jde o velmi důležitý okamžik v celosvětovém boji proti nezákonnému obchodu s uměleckými předměty a proti olupování Peru. Žádný klenot srovnatelné kvality není nikde v peruánských muzeích a je neuvěřitelné, že tak významná součást naší kultury se dostala ven ze země."
Zpravodaj BBC poznamenal, že v souvislosti s tímto případem nebyl nikdo zatčen a vyšetřování je nyní v rukou peruánských úřadů.
Čelenka má být brzy vrácena do Peru. Podle Michela Van Rijna není snadné tento klenot ocenit, ale kdyby se čelenka dostala na trh, což je nepravděpodobné, mohla by dosáhnout ceny přes milion liber. To je hodně přes 40 milionů korun.