Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku, stále podle nich nedodržuje mírové dohody z Minsku
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se ve čtvrtek na bruselském summitu jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska Preben Aamann.
Postihy, které Brusel prodlužuje již podeváté, jsou zaměřeny na bankovní, finanční a energetické oblasti. Znamená to, že některé ruské firmy budou mít nadále ztížený přístup k mezinárodním financím nebo nebude možné vyvážet do Ruska určitá zařízení na těžbu ropy.
Evropští lídři by podle návrhu závěrů dnešního summitu rovněž měli zopakovat výzvu, aby Moskva bezpodmínečně propustila ukrajinské námořníky i lodě zadržené loni v listopadu v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem. Kriticky se také vyjádří k rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vydávat ruské pasy lidem z ukrajinských oblastí obsazených separatisty.
Let MH17
Evropská rada bude podle závěrů dál sledovat situaci na východě Ukrajiny a bude připravena na další kroky, mezi nimiž může být například neuznávání ruských pasů vydaných na ukrajinských územích ovládaných povstalci.
Summit také přivítal středeční informaci mezinárodních vyšetřovatelů k sestřelení letu MH17 nad východem Ukrajiny z roku 2014, podle níž budou obvinění tři ruští občané s vazbou na armádní tajné služby a jeden Ukrajinec. Evropští lídři nadále podporují snahu o nalezení pravdy o sestřelení letounu, v němž zemřelo 298 lidí.
V souvislosti s dezinformacemi a kyberútoky připisovanými zejména Rusku se unijní představitelé shodli na nutnosti zajistit "koordinovanou reakci na hybridní a kybernetické hrozby". Summit vyzval členské státy, aby ve spolupráci s unijními institucemi pracovaly na zvýšení odolnosti EU vůči kybernetickým útokům zvenčí a na zlepšení ochrany informačních sítí.