Libye nezná ani rok od smrti Kaddáfího okolnosti jeho úmrtí
Libye je už rok bez diktátora Muammara Kaddáfího. 20. října loňského roku ho povstalci za dosud nevyjasněných okolností zabili. Podle zpráv mezinárodních organizací ho rebelové před smrtí zřejmě mučili.
Tyranovu smrt loni většina Libyjců hlučně oslavila.
„Teď, když je Kaddáfí mrtvý, můžeme konečně mluvit, můžeme křičet a vyslovit, to co leželo uvnitř,“ říká student Alí.
Nikdo se ale neptal, jak vlastně Kaddáfí zemřel. S jistotou víme jen to, že ho po leteckém úderu NATO povstalci našli v odvodňovacím potrubí nedaleko jeho rodného Syrtu. Potom ho převezli do města Misuráta a zavřeli v místní mešitě.
Co prožívá Libye rok po smrti diktátora Kaddáfího, shrnuje redaktor Martin Dorazín
Podle jedněch zdrojů už byl mrtvý. Podlehl údajně následkům lynčování, nebo ho někdo zastřelil. Proslýchá se ale, že ho povstalci v Misurátě dva dny nesmírně krutě mučili a tělo pak zahrabali na neznámém místě v poušti.
Hodně lidí mělo důvod k nenávisti. Na prvním místě islamisté, které plukovník Kaddáfí zabíjel nebo zavíral do vězení na desítky let. Obyčejným lidem vadilo, že Libyi zavlekl do nesmyslných válek a konfliktů. A vyčítají západním politikům, že se snadno nechali koupit.
„Měl prsty ve všem. Jeho syn Saif předal Sarkozymu 50 milionů eur na jeho předvolební kampaň. Nebo se v novinách objevily docela komické fotografie, jak německý kancléř Schröder třese Kaddáfímu rukou a zároveň pokukuje po barelu ropy v pozadí,“ vzpomíná si inženýr Zoghíba.
I mezi Libyjci kolují zvěsti, že plukovníka zabil západní agent, aby nemohl vypovídat o svých přátelských kontaktech a obchodech se západními politiky.
„Proto věřím jenom lidem, kteří s Kaddáfím nebo jeho synem nikdy nespolupracovali,“ dodává učitel angličtiny Mufta.
Rok po Kaddáfího smrti je v Libyi jen málo lidí, kteří by si upřímně přáli návrat starých časů. Existuje ale hodně lidí, kteří nejsou nadšení ani současnou slabou vládou.