Proč zemřela Buruladž? Surová vražda unesené nevěsty ztrestala policii, která zavřela oči
Abduction and forced marriage -- often referred to as bride kidnapping -- has come to prominence in Kyrgyzstan since the killing of a young woman by her abductor last month. pic.twitter.com/05mzZwEgx9
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) June 18, 2018
Buruladž Turdaaly Kyzy bylo dvacet let, vystudovala zdravotnickou školu a letos v srpnu se měla vdávat. Místo toho ji dvakrát unesl muž, o něhož nestála. Poprvé ji rodina zachránila, podruhé už to nestihla: únosce dívku ubodal k smrti přímo na policejní stanici. Surová vražda i to, že jí policie nezabránila, opět upozornila na temná úskalí obyčeje, který v Kyrgyzstánu kvete především po pádu SSSR, ačkoli ho zakazuje zákon. Řeč je o únosu nevěst.
Buruladž a Nurlan se měli brát na sklonku léta. V srpnu se nebe nad Biškekem zatahuje, a jak se měsíc blíží svému konci, spolu s ním ubývá i slunce. Jenže Buruladž s Nurlanem měli strach z něčeho mnohem horšího, než je zamračená obloha.
Datum svatby, 25. srpna, totiž rodina Buruladž určila jen chvilku poté, co dívce zabránila provdat se za jiného muže. Přesněji řečeno: co ji před tím mužem zachránila.
Chyť ji a uteč
Dvacetiletá Buruladž Turdaaly Kyzy poprvé zmizela na konci letošního dubna. Neštěstí jí šlo v patách od okamžiku, kdy kdesi v Biškeku upoutala zrak jistého mladého taxikáře. Devětadvacetiletý muž se rozhodl, že chce Buruladž za ženu, a na její vůli se přitom neohlížel. Koneckonců, vždyť ani nemusel – odkdy tradiční únos nevěsty vyžaduje souhlas ženy?
‚Tohle je křik matky, které znásilnili dceru.‘ Zpověď, jež otřásla Kazachstánem
Číst článek
Kořeny unášení nevěst sahají hluboko do historie. To, že si muž vyhlédne děvče, zmocní se ho a přinutí k manželskému životu, se po celém světě dělo po dlouhá staletí a některé jeho oblasti, mezi něž patří právě i Kyrgyzstán, na tuto tradici nezanevřely dodnes.
Málo platné, že obyčej ala kačuu (česky „chytit (dívku) a utéct“) už kdysi zakázali Sověti a kyrgyzský parlament v roce 2012 zvýšil trest za tento zločin až na deset let odnětí svobody. Odborníci naopak poukazují na to, že únosů nevěst napříč 20. stoletím – a hlavně pak po pádu SSSR – výrazně přibylo. A kyrgyzské ženy spolu s obhájci lidských práv zase na to, že úřady nad pachateli často zavírají oči. Zákon nezákon.
'Začala křičet a já vyběhl...'
Mladý taxikář se s jedním únosem nespokojil. Když vzal Buruladž svobodu poprvé, dívčina rodina ho rychle vypátrala a nucený sňatek překazila. Když se Buruladž násilím zmocnil podruhé, připravil dívku nejen o svobodu, ale také o život. A to přímo na policejní stanici.
„Po tom prvním únosu k nám přišel domů její přítel (Nurlan) a uspořádali jsme zásnubní obřad. Svatbu jsme domluvili na 25. srpna,“ popsal dívčin otec pro kyrgyzskou redakci Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), která o případu informovala.
Rodina vzpomíná, jak byla Buruladž po prvním únosu vyděšená; strach z nechtěného nápadníka ji dohnal k tomu, že se dočasně přestěhovala k tetě, aby se před svým pronásledovatelem ukryla. Jenže pak se vrátila domů, do vesnice Sosnovka asi 30 kilometrů od Biškeku, aby pomohla matce s přípravami na ramadán.
27. května večer se Buruladž vydala do nedalekého obchodu, ale ušla sotva pár metrů. „Únoscovo auto stálo tamhle. Tam ji unesl,“ bude o několik dní poté ukazovat její otec. „Začala křičet a já vyběhl z domu a vyrazil za nimi.“ Únosce se mu však rychle ztratil z očí, a tak rodiče zalarmovali policii. Uplynulo několik hodin a zazvonil telefon: Buruladž volala z policejní stanice, že únosce zadrželi a že jí neublížil.
Když ji otec brzy nato přijel vyzvednout, byla mrtvá.
'Jak mohli? Věřili jsme jim'
Všechno se seběhlo tak rychle, vypoví později náčelník oblastní policie Nurlan Sarčajev. „Někdo klepal na dveře a (sloužící) policista se šel podívat. V ten okamžik se zadržený vyřítil do místnosti, kde ta dívka seděla, a zamkl dveře zevnitř. Vrah dívku třikrát bodl a pak se sám čtyřikrát bodl do břicha,“ líčí Sarčajev u výslechu ze záznamu RFE/RL.
Zdrcení Buruladžini rodiče nedokážou policistům odpustit. Dívčin otec navíc tvrdí, že pachatel jeho dceru zohavil. „Když jsem prohlížel tělo své dcery, zjistil jsem, že je do něj vyřezaný kříž a (iniciály) N a B,“ popisuje dívčin otec (B jako Buruladž a N jako její snoubenec Nurlan, pozn. red.), zatímco si její matka utírá slzy. „Jak mohla policie dopustit, aby se to stalo?“ pláče. „Věřili jsme jim. Měli ji ochránit.“
'Zavraždili jste mi syna. Spravedlnost pro Davida!' Podivná smrt mladíka otřásá Bosnou
Číst článek
Zhruba o týden později konstatovalo to samé také kyrgyzské ministerstvo vnitra. Surová vražda Buruladž Turdaaly Kyzy totiž z lokálního zločinu rychle přerostla v celostátně sledovaný případ, a proto vláda neváhala jednat. Celkem potrestala více než 20 policistů, včetně dvou oblastních náčelníků a jejich zástupců, které s okamžitou platností vyhodila.
Je takový trest adekvátní? „Tohle není zanedbání, ale zločin,“ je přesvědčený Taalajbek Alybajev z občanské platformy v Biškeku, která monitoruje činnost kyrgyzského ministerstva vnitra. „Policisté by měli mít kontrolu nad vším. Odkud se ten nůž vzal?“ naráží Alybajev na to, že policisté zadrženého únosce zřejmě ani neprohledali.
RFE/RL v této souvislosti také připomíná, že kyrgyzská policie a justice si nad případy unesených nevěst rády myjí ruce a snaží se rodiny unesené a únosce přimět, aby si věc vyřídily samy mezi sebou.
Pryč s únosy nevěst!
Jaký trest čeká hlavního viníka Buruladžiny smrti? Zatím nevíme: pachatel, jehož jméno drží úřady v anonymitě, se v nemocnici stále zotavuje z vážných zranění, které si sám způsobil. O jeho osudu se rozhodne teprve tehdy, jakmile bude schopen soudního procesu.
V ulicích Biškeku mezitím protestovaly stovky mladých lidí: Pryč s únosy nevěst! A OSN varuje, že obyčej ala kačuu „není součástí kultury a tradice Kyrgyzstánu, ale porušením práv zranitelných lidí“.
Pomůže to, aby se taková tragédie už neopakovala? Jméno Buruladž Turdaaly Kyzy dnes zná celý Kyrgyzstán. Ale o kolika takových Buruladž nikdy neslyšel a neuslyší?
Dobrovolný sňatek, nebo krádež svobody? Únosy kyrgyzských žen v reportáži VICE News: